Reklama

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w I LO

12 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Bochni odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowane przez Klub Jagielloński.

ANP to jeden z największych społecznych projektów edukacyjnych w Polsce, w którym udział bierze 100 szkół średnich. Jego celem jest stworzenie nowej formuły patriotyzmu, opartej o tzw. 5xT: tożsamość, talent, technologię, tolerancję i twórczość. Według organizatorów połączenie tych pięciu elementów pozwoli zbudować Polskę naszych marzeń.

W bocheńskim liceum pierwsze warsztaty, zatytułowane Parlament 2.0, zostały przeprowadzone w klasie 2fo o profilu humanistycznym. Uczniowie wcielili się w rolę parlamentarzystów i członków rządu w specjalnie przygotowanej grze-symulacji. Podzieleni na pięć partii politycznych: Konserwatywną, Socjaldemokratyczną, Liberalną, Ludową i Narodową zabiegali o poparcie mediów i wyborców.

Najsprytniejsi okazali się posłowie Partii Konserwatywnej, ponieważ mając jedynie 15% miejsc w Sejmie dyrygowali 4-partyjną koalicją z premierem Tomaszem Synowcem na czele. Największym ich rywalem była przez długi czas Partia Socjaldemokratyczna pod przywództwem Weroniki Krokosz.

Kolejne warsztaty „Moje Miasto” dotyczą samorządu. Uczniowie wcielą się w rolę bocheńskich radnych, których zadaniem będzie opracowanie długofalowej wizji rozwoju Bochni na lata 2014-2026. Ostatnie zajęcia noszą tytuł „Od narzekania do działania” – podczas nich młodzi humaniści opracują wspólnie własny projekt na rzecz społeczności lokalnej, a także napiszą tekst pt. „Polska naszych marzeń” i wykonają grafikę na temat swojego miasta. Na poszczególne szkoły z całego kraju, które biorą udział w Akademii, można oddawać głos na stronie www.anp.kj.org.pl. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 10 czerwca podczas Gali Finałowej w Krakowie.

Organizatorem ANP jest Klub Jagielloński, jedna z najstarszych i największych krakowskich organizacji pozarządowych. Strategicznym partnerem projektu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.