WOŚP w Żegocinie – program

12 stycznia 2014 roku już po raz 22 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale dopiero po raz drugi zagra w Żegocinie. Debiut naszej gminy nastąpił podczas XVIII Finału WOŚP, czyli w 2010 roku. W roku 2014, podobnie jak za pierwszym razem, sztab, któremu przewodniczy Przemysław Szewczyk, ma swoją siedzibę w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. To jeden z 97 sztabów WOŚP działających w Małopolsce.

W 2010 roku, w Żegocinie po raz pierwszy w historii działał Sztab WOŚP. W 2 następnych latach niestety nie doszło do jego utworzenia. Część mieszkańców gminy, pomimo braku Sztabu i tak dołożyła cegiełkę do tej akcji. Było to możliwe dzięki temu, że Orkiestrę wspiera Krakowski Bank Spółdzielczy. Jego żegocińska filia prowadziła akcję zbiórki do puszki już po raz trzeci. Za każdym razem zebrana kwota jest większa. Za pierwszym razem, w 2009 roku zebrano tu 301 zł, 50 gr. W 2011 roku akcja zbierania datków pieniężnych (miała miejsce w siedzibie oddziału KBS) rozpoczęła się już 27 grudnia 2010 roku. Trwała do 7 stycznia 2011 roku i przyniosła rekordowy wynik – 703,66 zł.

Każdy, kto korzystał z usług szpitalnych widział, jak wiele sprzętu zakupiono dla szpitali i ośrodków zdrowia właśnie z pieniędzy zebranych przez WOŚP. Dodajmy także, że w 2010 roku z akcji „Stop Powodzi” zorganizowanej przez WOŚP, skorzystały jednostki OSP z terenu gminy, którym podarowano pompy oraz agregaty prądotwórcze wartości kilkunastu tysięcy złotych.

Hasło XXII. Finału brzmi: „Na Ratunek”, a pieniądze będą zbierane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.