„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Gm. Bochnia: 100 tys. zł nagrody za proekologiczne inwestycje

Podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej, zorganizowanej z okazji 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, wyróżniono laureatów konkursu „Eko-liderzy”. W konkursie uczestniczyły samorządy, zakłady pracy, organizacje i osoby prywatne realizujące zadania z zakresu ochrony środowiska.

Oceniano całokształt działań na przestrzeni ostatnich 20 lat, tj. w trakcie istnienia funduszu. W ocenie niezależnego jury najlepszą gminą w kategorii gmin wiejskich w Małopolsce okazała się Gmina Bochnia.

Nagrodę – symboliczną statuetkę „Eko-lidera 20-lecia” z rąk prezes WFOŚiGW Małgorzaty Mrugały odebrał wójt Jerzy Lysy. W latach 1993-2013 zrealizowaliśmy aż 45 inwestycji dotyczących ochrony środowiska, nie licząc kompleksowego wodociągowania, które wykonaliśmy jeszcze w połowie lat 90. Na terenie gminy Bochnia wybudowaliśmy 180 km sieci kanalizacyjnych i 7 oczyszczalni ścieków, do których podłączonych zostało ok. 70% zabudowań. W przypadku gmin wiejskich, to ewenement w skali kraju – mówi Jerzy Lysy.

Nie bez wpływu na uzyskanie nagrody była pionierska działalność Gminy Bochnia w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Na krytej pływalni w Proszówkach od 10 lat funkcjonuje 106 kolektorów słonecznych i 2 pompy ciepła, które obniżają kapitalnie koszty utrzymania tego obiektu, a także wpływają na poprawę środowiska naturalnego. Gminny samorząd przy realizacji proekologicznych zadań ściśle współpracuje z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej.

Oprócz statuetki i dyplomu gmina Bochnia otrzymała 100 tys. złotych nagrody. Zapewniam, że pieniądze przeznaczymy na kolejne przedsięwzięcia proekologiczne, mam już nawet pomysł – dodaje wójt. Przy tej okazji pragnę podziękować Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdyż wiele naszych inwestycji mogliśmy zrealizować dzięki uzyskaniu z WFOŚiGW dotacjom i preferencyjnym pożyczkom. Dziękuję również mieszkańcom, którzy masowo włączyli się w nasze gigantyczne przedsięwzięcie, wspierając je organizacyjnie i finansowo – podsumowuje Jerzy Lysy.