Zmarł prof. Jerzy Katlewicz, wybitny dyrygent z Bochni

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł prof. Jerzy Katlewicz, urodzony w Bochni dyrygent, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2000 r. był Honorowym Obywatelem Królewskiego Miasta Bochnia. Miał 88 lat.

Urodzony w Bochni, Człowiek wielkiego talentu, z racji swojej profesji promował Bochnię w kraju oraz wielu miejscach na świecie. Żywo interesował się jej przeszłością, tradycjami kulturalnymi oraz współczesnymi sprawami miasta. Szczególną siłą więzi był z przez całe swoje życie związany z naszym miastem – miejscem swojego urodzenia. Jego wielka, wspaniała i bogata kariera dyrygencka wiodła od Polski poprzez wielkie estrady europejskie aż do Australii, Chin i Meksyku. Zmarł nagle w nocy z niedzieli na poniedziałek, tę informację przyjęliśmy z ogromnym smutkiem – informuje Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Jerzy Józef Katlewicz urodził się 2 kwietnia 1927 roku w Bochni. Był synem znanego organisty w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja, Stanisława Katlewicza i Józefy z Jeziorków. Muzyki najpierw uczył go ojciec, potem uczęszczał do prywatnej szkoły muzycznej pani Gnoińskiej, a także prof. Jerzego Żurawlewa. Studia muzyczne ukończył otrzymując dyplom z wyróżnieniem w 1952 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie studiując fortepian, kompozycję i dyrygenturę. Studia uzupełniające odbył w Austrii i Włoszech (1957 – 1958).

W latach 1949 – 1952 był kierownikiem muzycznym teatru „Groteska” w Krakowie. Uprzednio przez dwa lata zastępował chorego ojca jako organista w kościele św. Mikołaja w Bochni. W latach 1952 – 1958 był I dyrygentem Opery Krakowskiej oraz dyrygentem orkiestry Państwowej Filharmonii Krakowskiej. I dyrygent i kierownik artystyczny Filharmonii Poznańskiej w latach 1958 – 1961. Dyrektor artystyczny Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w latach 1961 – 1968. W latach 1968 – 1981 i dyrygent kierownik artystyczny Filharmonii Krakowskiej, dyrektor tejże Filharmonii w latach 1970 – 1981. Pełnił także funkcję dyrektora Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie.

Od 1972 prowadził klasę dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1983 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 profesora zwyczajnego. W latach 1979-99 był jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Sztukę dyrygencką Jerzego Katlewicza doskonale znają liczne orkiestry i filharmonie oraz międzynarodowa publiczność. Koncertował w wielu miejscach świata, m. in. w całej Europie a także w Mongolii, Chinach, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Libanie, Iraku, na Kuble i w Meksyku. Brał udział: w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m. in. Holland Festival, festiwal w Baalbek, Edynburgu, Bonn, Helsinkach, Maggio Musicale Fiorentino. Związany był przez wiele lat z Akademią Muzyczną w Krakowie (uprzednio PWSM), kierownik Katedry na Wydziale Dyrygentury od 1972, profesor od 1983. Członek wielu stowarzyszeń twórczych. Działał także w Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Besancon 1955 roku, Nagrody Miasta Gdańska w 1967 roku, Nagrody Miasta Krakowa w 1971 roku, Nagrody Związku Kompozytorów Polskich w 1986 roku Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Związku Kompozytorów Polskich. Za twórczy wkład w popularyzację arcydzieł sakralnej muzyki oratoryjnej udekorowany został papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” i Orderem Świętego Grzegorza.

W świecie uważany był za wybitnego specjalistę w interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego – Pasji według św. Łukasza, Jutrzni, Kosmogonii, Magnificat i innych. Był pierwszym kreatorem wielu dzieł znakomitych kompozytorów polskich, m. in. Henryka Góreckiego, Stefana Kisielewskiego, Kazimierza Serockiego, Adama Walacińskiego. Jerzy Katlewicz był ponadto jednym z największych specjalistów na świecie od form oratoryjnych. Koncertował z wieloma uznanymi pianistami, m. in. Arturem Rubinsteinem, Martą Argerich, Gidonem Kremerem, Witoldem Małcużyńskim, Maurizio Pollinim, Krystianem Zimermanem i wieloma innymi.

Uchwałą Rady Miasta w Bochni, 26 października 2000 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Bochnia Profesorowi Jerzemu Katlewiczowi w uznaniu szczególnych zasług Profesora jako wybitnego muzyka, dyrygenta oraz pedagoga.