„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Wiśnicz: wystawa „Ślad na papierze”

26 listopada w Galerii Fakt wiśnickiego ratusza odbył się wernisaż wystawy pt. „Ślad na papierze”. Organizatorem wystawy była Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu wraz z artystą malarzem, nauczycielem Liceum Plastycznego Sławomirem Nitendelem.

Na otwarcie wystawy przybyli Małgorzata Jenta-Dmitruk oraz Jerzy Dmitruk. Artyści w krótki i przystępny sposób omówili zaprezentowane na wystawie dzieła. Zaprezentowane zostały na niej exlibrisy, grafiki i rysunki. Szczególnie bliskie bibliotece były exlibrisy, gdyż słowo ex libris w tłumaczeniu z j. łacińskiego znaczy z książek. W szerszym tłumaczeniu exlibris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, lub np. stylizowanymi inicjałami albo nazwą instytucji. Typowy exlibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Najstarsze pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku. Bogate księgozbiory Kmitów i Lubomirskich również posiadały swoje znaki własnościowe. Exlibrisy w czasach Piotra Kmity tłoczone były złotem.

W zbiorach obecnie działającej na zamku w Wiśniczu bibliotece znajduje się kolekcja książek Witolda Gryla z pięknymi exlibrisami Józefa Szuszkiewicza przedstawiającymi wiśnicki zamek. Dzięki tej wystawie Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Wiśniczu wzbogaciła się o ciekawą kolekcję ekslibrisów, wykonanych przez różnych artystów w różnych technikach. Swój exlibris będzie miało również Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz Marta Cholewa – dyrektor MBP. Wśród kilkudziesięciu prac zaprezentowanych na wystawie dużą część stanowiły również grafiki i rysunki. Swoje prace zaprezentowali artyści z całej Polski: Rajmund Aszkowski, Krzysztof M. Bąk, Marcin Cziomer, Jerzy Dmitruk, Małgorzata Jenta-Dmitruk, Karina Kopczyńska-Janiszewska, Agnieszka Lipska, Ewa Młynarczyk, Sławomir Nitendel, Piotr Obracaj, Władysław Podrazik, Agnieszka Ryszkowska, Edward Syty, Krzysztof Tomalski, Małgorzata Wyka.

Przybyli na wernisaż goście z dużym zainteresowaniem oglądali prace współczesnych artystów.

Marta Cholewa