Reklama

Charytatywna zbiórka urodzinowa dla Ali i Hani.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni wraz z uczniami i nauczycielami wespół z Katarzyną Knap z klubu sportowego Ladies Team pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci serdecznie zapraszają do udziału w zbiórce urodzinowej dla Ali i Hani. Pomysłodawczynią akcji jest Beata Drużkowska. 

 

Dziewczynki urodziły się jako skrajne wcześniaki w 25 tyg. ciąży z niewielkimi szansami na przeżycie. Przeżyły, jednak ich życie bardzo różni się od życia zdrowych dzieci.
Alicja cierpi na wodogłowie spowodowane ciężkim wylewem krwi do mózgu 4 stopnia. Ma też zdiagnozowany zespół krótkiego jelita co jest skutkiem perforacji jelita w 3 tygodniu życia. Alusia wykazuje cechy mózgowego porażenia dziecięcego: mówi pojedyncze sylaby, nie chodzi, nie raczkuje, ma niedowład prawej strony ciała, oczopląs oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Słaby wzrok po przebytej retinopatii wcześniaczej też nie pomaga. Alicja cierpi też na małopłytkowość krwi, co znacznie utrudnia przeprowadzanie ważnych zabiegów i operacji, a miała ich w swym krótkim życiu już 15, w tym 10 na samej główce.
Hania również jest dzieckiem chorym. Od urodzenia miała ogromne problemy z oddychaniem, bardzo długo respirator utrzymywał ją przy życiu. Również przeszła wylewy krwi do mózgu, które były słabsze niż u Ali, za to w samym móżdżku poczyniły duże szkody, stąd Hania ma problem z równowagą i koordynacją oraz z osłabionym napięciem mięśniowym. Porusza sie na czworakach, nie chodzi, postawiona na nóżki szybko traci równowagę. Dziewczynka jest karmiona przez Pega czyli dojelitowo. Jest pod stałą opieką poradni żywieniowej Nutrimed.Hania również ma słaby wzrok po przebytej retinopatii wcześniaczej, jednak pod tym względem radzi sobie lepiej niż jej siostra.

Życie obu bliźniaczek na pewno nie będzie wyglądało tak jak życie zdrowych dzieci. Prawdopodobnie zawsze będą wymagały opieki, ale możemy robić wszystko, żeby umożliwić im jak najlepszy rozwój.

Aby pomóc dziewczynkom i ich opiekunom dyrekcja bocheńskiej „Jedynki”, uczniowie i nauczyciele oraz Katarzyna Knap z Ladies Team pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci organizują zbiórkę dziewczynek.  Dla urodzonych w roku 2016 bliźniaczek zbieramy:

1. Sinlac Nestle kaszka bezglutenowa
2. Kleik kukurydziany Nestle
3. Kaszka pszenno owsiana lub owsiana bezmleczna (Bobovita,Nestle,Gerber)
4. Kaszka manna bezmleczna (Bobovita, Nestle)
5. Obiadki po 8 miesiącu życia
6. Owoce w słoiczkach, musy owocowe bez dodatków
7. Chusteczki nawilżane
8. Pieluchomajtki powyżej 15 kg (Lidl, Biedronka, Pampers, Tesco) nie Huggies bo uczulają
9. Ubrania rozm. 110-116, piżamy
10. Skarpetki rozm. 22-24
11. Zabawki (edukacyjne, sensoryczne, grające, świecące, nie pluszaki)
12. Książeczki (preferowane twarde bo Alusia lubi potargać, mogą być z okienkami, dźwiękami, gdyż Ala słabo widzi i bazuje na słuchu, a uwielbia dźwięki, piosenki)
13. Pieluchy tetrowe kolorowe i flanelowe
14. Przekąski (herbatniki, chrupki, produkty, które mają określony smak,na których Hania uczy się jeść)

Zbiórka trwa od 22 lutego do 9 kwietnia.  Odbywa się ona w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bochni – ul. Biała 2 (rzeczy można zostawiać w holu, wejście od ul. Różanej) oraz w Klubie Sportowym Ladies Team przy ul. Proszowskiej (budynek Sanit, rzeczy można zostawiać u pani Knap, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym).

 

 

Źródło: własne