Reklama

Rząd informuje o trzeciej fali. Będzie zakaz przyłbic i chust. Wprowadzą kolejne obostrzenia?

Dzisiaj w odbyła się w siedzibie Kancelarii Premiera Rady Ministrów konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia – Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Premiera – Michał Dworczyk przedstawili sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Przekaz konferencji sugeruje, że czeka nas kolejny powrót do obostrzeń.

Jedną z pierwszych informacji przekazanych podczas konferencji była ilość wykonanych w Polsce szczepień przeciwko wirusowi COVID-19. Michał Dworczyk powiedział, że wykonano ponad dwóch i pół miliona szczepień, z czego milion sześćset dziewięćdziesiąt tysięcy to szczepienia pierwszą dawką.

Szef Kancelarii Premiera powiedział również, że Polska ma otrzymać – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – ponad osiem milionów dawek szczepionek, co pozwoliłoby na zaszczepienie ponad trzech milionów osób.

Podał również konkretne daty związane ze szczepieniami. Do 7 marca rząd chce, aby zaszczepieni zostali wszyscy zainteresowani nauczyciele. To o tyle ciekawe, że choćby na przypadku powiatu bocheńskiego widać, że w przyszłym tygodniu zostanie zaszczepionych zaledwie 25% pedagogów, a zatem do realizacji rządowej zapowiedzi pozostanie zaledwie tydzień. Od początku drugiego tygodnia marca rząd planuje rozpocząć uzupełniające szczepienia służby zdrowia, a od 22 marca – służb mundurowych oraz pacjentów między 60 a 65 rokiem życia. Te mają zostać zaszczepione szczepionką AstraZeneca.

Z kolei minister zdrowia – Adam Niedzielski zapowiedział, że: musimy podjąć zaostrzające kroki, jeżeli chodzi o przestrzeganie dyscypliny społecznej. Mieliśmy poczucie stabilizacji i miało miejsce rozprężenie, ale chcę powiedzieć, że trend się zmienia, wchodzimy w sytuację kryzysową. Deklarację tę poparł danymi przedstawiającymi dynamikę wzrostu zakażeń na przestrzeni ostatniego tygodnia: liczba średnia tygodniowa osiągnęła 6,5 tys. przypadków dziennie, co oznacza ponad 23-procentowy wzrost w skali z tygodnia na tydzień. To oznacza, że mamy do czynienia z trwałą tendencją – powiedział Niedzielski. Minister stwierdził również, że w Polsce pojawiła się trzecia fala zachorowań. Co więcej z ust ministra padła ważna deklaracja dotycząca ochrony przed zakażeniem. Stwierdził, że dozwolone będzie używanie jedynie maseczek ochronnych. Rząd będzie chciał zakazać zastępowania maseczek przyłbicami czy też np. szalikami i chustami, które w ocenie szefa resortu zdrowia nie mają dawać odpowiednich walorów ochronnych. Przyłbice – nie, chusty – nie, co do rodzaju maseczek, będzie to w formie miękkiej rekomendacji – zapowiedział Niedzielski.