Reklama

Szkodliwe, suche powietrze w domu zimą, sprawdź jak się chronić!

Mroźna zima trwa, więc ogrzewamy dom równocześnie zmniejszając wilgotność i pogłębiając problem suchego powietrza w mieszkaniu. Nawilżaj powietrze i zapobiegaj wielu groźnym chorobom. Sprawdź jak najlepiej się chronić.

Co nam szkodzi zimą?

Jesień i zima to okres grzewczy – przez pogodę spędzamy więcej czasu w mieszkaniu, w którym powietrze może być o nawet 70% bardziej zanieczyszczone niż to poza nim!

Skąd taka różnica?

Na duże zanieczyszczenie powietrza wpływ ma przede wszystkim ogrzewanie domu piecem czy kominkiem, podczas którego powstają szkodliwe spaliny pogarszające jakość powietrza w mieszkaniu i poza nim. Trafiają też do atmosfery tworząc smog.

Czym jest smog?

To groźna dla zdrowia i życia mgła połączona z dymem (smog – dym, fog – mgła) z pieców, kominków, fabryk i samochodów. W składzie smogu znajduje się również siarka i azot.

Zimowe wieczory chętnie spędzamy w domu przy pachnących świecach zapachowych, czy są bezpieczne?

Niestety wydzielają zanieczyszczenia porównywalne do zanieczyszczeń z rury wydechowej. Generują benzen, toluen i rakotwórczy formaldehyd. Najwięcej szkodliwych związków powstaje ze świec zapachowych i kolorowych, a aż 100 razy więcej szkodliwych związków wydzielają kadzidła. Dlatego najlepiej wymienić zwykłe świece na te z woskiem sojowym. Są zdrowsze i równie relaksujące!

Prawidłowa wentylacja jest bardzo ważna

Podczas ogrzewania domu bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja i zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Za normę uznaje się wilgotność powyżej 40% i nie przekraczającą 60%, a najkorzystniejszą temperaturą dla zdrowia jest 22 st. C. Ciepłe powietrze podczas ogrzewania może drastycznie wysuszyć powietrze w mieszkaniu, dlatego należy często otwierać okna lub je uszczelnić najlepiej podczas opadów śniegu lub deszczu.

Wilgotne powietrze z zewnątrz szybko nawilży suche powietrze w mieszkaniu. Objawem nieodpowiedniej wentylacji jest skraplanie się wody na szybie okna zwłaszcza po nocy. Za wysoka wilgotność również jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Jakie są skutki suchego powietrza?

Niska wilgotność powoduje, że zanieczyszczenia smogowe w mieszkaniu, które zostaną wpuszczone przez okno przedostają się do organizmu człowieka, a kurz łatwiej się unosi, następnie dostaje się do naszych dróg oddechowych.

Suche powietrze przyczynia się do powstawania objawów podobnych przy grypie, przeziębieniu i alergii.

Suche powietrze powoduje:

  • problemy z oddychaniem,
  • częstsze problemy z infekcjami górnych dróg oddechowych,
  • wysuszenie błon śluzowych,
  • problemy z zatokami,
  • podrażnienie i zaczerwienienie oczu,
  • wysuszenie skóry i włosów

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się i piciu wody przynajmniej 1,5 litra dziennie i unikaniu podrażnienia naskórka np. poprzez długie gorące kąpiele w wannie.

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza?

Kup dobry, bezpieczny dla zdrowia nawilżacz powietrza! Czyli jaki?

Skutecznym sposobem na zwiększenie wilgotności w mieszkaniu jest nawilżacz powietrza, najlepiej wybrać taki, którego działanie oparte jest na naturalnej metodzie nawilżania- ewaporacji, czyli naturalnym odparowywaniu wody to tzw. nawilżacz ewaporacyjny. Jeśli zanieczyszczenie w Twoim domu jest bardzo duże i chcesz zadbać o kompleksową ochronę zdrowia to rozważ zakup urządzenia 2w1 czyli oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Poradnik jaki wybrać: https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

Ostrożnie z nawilżaczem ultradźwiękowym!

Sklepy oferują również tańsze ultradźwiękowe nawilżacze powietrza o różnych kształtach, rozmiarach i wzorach. Takie nawilżacze działają na zasadzie ultradźwięków i niosą za sobą pewne zagrożenie. Przy nieodpowiednim używaniu jest szkodliwy dla zdrowia. Jak poznać, że nawilżacz jest szkodliwy? Obserwuj czy na podłodze i meblach nie pojawia się biały osad powstający z rozbitych przez ultradźwięki cząsteczek chemicznych z wody kranowej, które trafiają do układu oddechowego. Aby temu zapobiec używaj wodę destylowaną lub po odwróconej osmozie.

Hoduj rośliny doniczkowe

Kwiaty są naturalnym nawilżaczem i odświeżaczem powietrza. Pochłaniają dwutlenek węgla i dostarczają tlen. Usuwają formaldehyd, dym, trójchloroetylen, benzen i aceton. Do oczyszczania i nawilżania powietrza w mieszkaniu sprawdzi się m.in paprotka, skrzydłokwiat czy zielistka.