Reklama

Skuteczność termometrów w mierzeniu temperatury – który wybrać najlepiej

Szeroki wybór termometrów do mierzenia temperatury ciała może przytłaczać. Jak odszukać wśród nich ten najlepszy? Wskazówką podczas zakupów może być skuteczność poszczególnych modeli w mierzeniu temperatury. Które termometry są najdokładniejsze? Sprawdź porównanie urządzeń.

Termometr bezdotykowy

Nowoczesne termometry bezdotykowe to elektroniczne sprzęty niewymagające kontaktu ze skórą. Są higieniczne i wygodne w użyciu, szczególnie gdy sprawdza się temperaturę ciała wielu osób, np. w szpitalu. Praktyczność sprzętów doceniają również rodzice małych dzieci. Urządzenia pozwalają dokonywać pomiarów nawet przez sen. Wynik temperatury wyświetla się na niewielkim ekranie. Dokładność pomiaru w przypadku termometrów bezdotykowych to ± 0,1-0,3°C.

Termometr elektroniczny

Najpopularniejszymi termometrami stosowanymi w domach są termometry elektroniczne. Mają podobny kształt do standardowych termometrów z rtęcią, ale w ich wnętrzu nie znajduje się żadna ciecz. Za skuteczność pomiarów odpowiada elektroniczna sonda. Urządzenie zasilane jest baterią i można stosować je w tych samych miejscach, co tradycyjne termometry rtęciowe – na przykład w ustach albo pod pachą. Pomiar wymaga kontaktu ze skórą i trwa około minuty. Wynik wyświetla się na ekraniku. Termometr elektroniczny mierzy temperaturę z dokładnością do ± 0,3°C.

Termometr cieczowy

Najstarszy rodzaj termometrów wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieplnej ciekłych stopów metali. Dawniej w urządzeniach stosowano rtęć, jednak z uwagi na szkodliwość jej oparów zaprzestano tej praktyki. Termometry rtęciowe zostały wycofane z obrotu w krajach Unii Europejskiej w 2009 roku. Obecnie w cieczowych modelach stosuje się galinstan, czyli stop galu, indu i cyny. Termometry tego typu wyróżniają się bardzo dużą skutecznością pomiarów, wynoszącą ± 0,1°C. Można dokonywać pomiarów w zakresie 35-42°C. Termometry cieczowe nie wymagają zasilania ani kalibracji. Dzięki szklanej obudowie są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji.

Termometr douszny

Termometry douszne pozwalają dokonywać szybkich pomiarów. Może używać ich wiele osób bez konieczności dezynfekcji, jeśli stosuje się do nich jednorazowe wymienne końcówki. Błąd pomiaru mieści się w granicach ± 0,2°C, gdy temperatura otoczenia wynosi 18-25°C. Jeżeli jednak otoczenie ma wyższą lub niższą temperaturę, dokładność pomiaru spada. Skuteczność działania termometru może ponadto obniżać zalegająca w uszach woskowina zasłaniająca błonę bębenkową. Termometry douszne wymagają kalibracji i poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem wymiennych jednorazowych końcówek.

Termometr paskowy

Najmniejszą dokładnością pomiarów charakteryzuje się termometr paskowy. Przydaje się on jedynie do sprawdzania szacunkowej wysokości temperatury. Dokonuje badania z dokładnością ± 0,5-1°C. Termometr ma postać paska wykonanego ze specjalnego materiału. Nakleja się go na czoło. Po chwili na podziałce kolorem zaznaczany jest przybliżony wynik. Choć nie jest to najdokładniejsza metoda, termometry paskowe przydają się w podróży, gdy nie chce brać się ze sobą droższego i większego modelu.

Każdy termometr medyczny poza modelami paskowymi zapewnia odpowiednią skuteczność w mierzeniu temperatury. Szczególnie dokładne są termometry cieczowe, elektroniczne i bezdotykowe. Należy zadbać o prawidłowy sposób wykonania pomiaru, wówczas można uzyskać poprawny wynik i w razie potrzeby szybko zacząć zbijać gorączkę.