Reklama

Szczepienia. Od piątku rejestrować się może grupa „70+”. Od jutra szczepienia

Od piątku seniorzy, którzy skończyli 70 lat na mogą zapisywać się na szczepienia przeciw wirusowi COVID-19. Z kolei od ponad tygodnia (od 15 stycznia) terminy szczepień mogą ustalać osoby w wieku 80 lat i starsi. Szczepienia mają rozpocząć się już od poniedziałku 25 stycznia.

Jako pierwsze szczepione były osoby z tak zwanej grupy „zero”. To personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy aptek, domów opieki społecznej, ośrodków opieki społecznej, studenci medycyny, pracownicy hurtowni farmaceutycznych. Seniorzy zapisywać się mogą do szczepień od 15 stycznia (80 lat i starsi) oraz 22 stycznia (70 lat i starsi). W kolejnych etapach zaszczepieni mają zostać pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo – Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Od 15 stycznia został uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia na stronie www.gov.pl/szczepimysie.  Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Na podany numer telefonu otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do rejestracji nie trzeba mieć żadnych dodatkowych dokumentów – wystarczy nr PESEL.

W przypadku osób z grupy „70+” rejestracja jest możliwa dzięki całodobowej infolinii NFZ pod numerem 989, gdzie zostaną zaproponowane przez konsultanta termin i miejsce szczepienia. Rejestracji można również dokonać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, na stronie pacjent.gov.pl. Aby się zalogować potrzebny będzie profil zaufany lub dowód osobisty (e-dowód).  Na terenie małopolski jest 492 punktów szczepień (znajdziecie je TUTAJ), w których można również zarejestrować seniora do sczepienia. Czwartym sposobem zarejestrowania jest wspomniany wyżej formularz na stronie www.gov.pl/szczepimysie. W ostatnim czasie Kancelraia Premiera poinformowała, że uruchomiono dodatkowy kanał rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 za pośrednictwem SMS (o treści SZCZEPIMY SIE) pod numerem: 664.908.556.

Szczepienia seniorów, na które e-skierowania ważne są przez 90 dni,  rozpoczną się 25 stycznia.  Seniorzy mogą  wybrać dowolny punkt szczepień.

Źródło: UMWM, gazetaprawna.pl