Reklama

W sobotę w Dziewinie będzie można oddać krew

O tym, że zapasy krwi, zwłaszcza jej niektórych grup, nie są duże – wiadomo od dawna. W celu zwiększenia ilości oddanej krwi, popularyzowania krwiodawstwa organizowane są akcje wyjazdowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Jedna z nich odbędzie się w najbliższa sobotę 23 stycznia w Dziewinie w gminie Drwinia.

W sobotę w Dziewinie, w gminie Drwinia, pojawi się Mobilny Punkt Poboru Krwi. Dzięki niemu, bez konieczności udawania się do Krakowa bądź też Bochni, w komfortowych warunkach będzie można oddać honorowo krew i tym samym pomóc potrzebującej osobie. Mobilny Punkt Poboru Krwi znajdować się będzie w godzinach od 10 do 14 przy Ośrodku Zdrowia w Dziewinie.

 

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

– dowód osobisty, legitymację studencką,
– paszport, prawo jazdy,
– dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.