Reklama

Tomografia komputerowa – na czym polega i kiedy jest wykonywana?

Jedną z podstawowych metod diagnostycznych zaliczanych do tzw. badań obrazowych jest tomografia komputerowa, dzięki której możliwe jest rozpoznanie wielu chorób, a także urazów. Na czym jednak polega to badanie i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Na czym polega tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to badanie polegające na wykonaniu serii zdjęć z różnych stron i w różnych płaszczyznach określonych obszarów naszego ciała przy zastosowaniu promieni rentgenowskich. Czy ze względu na wspomniane promienie badanie jest szkodliwe dla naszego organizmu? Pomimo tego, iż w trakcie jego trwania nasz organizm otrzymuje pewną dawkę promieniowania jonizującego, to nie jest ona jednak na tyle duża, aby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie należy zatem rezygnować z tego badania, jeśli lekarz nie widzi do niego żadnych przeciwwskazań. Do grupy osób, którym nie wykonuje się tomografii należą kobiety w ciąży, dzieci do 10 roku życia i osoby w podeszłym wieku.

W jakim celu wykonuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa pomaga zdiagnozować wiele schorzeń i urazów i zawsze wykonywana jest na zlecenie lekarza. Z reguły na badanie należy czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, jednak w nagłych przypadkach jest ono przeprowadzane znacznie szybciej, a dotyczy to przede wszystkim urazów jamy brzusznej i miednicy, głowy, a także klatki piersiowej. Wśród innych wskazań do badania tomograficznego można wymienić również podejrzenie nowotworu mózgu, jamy brzusznej, pęcherza moczowego lub narządów rozrodczych, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, podejrzenie krwawienia doczaszkowego, choroby płuc oraz ich naczyń, choroby układu oddechowego, choroby serca, a także choroby nerek.

Gdzie można przeprowadzić takie badanie?

Listę placówek diagnostycznych wykonujących wspomniane badanie na terenie Krakowa można znaleźć pod linkiem https://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/krakow. Na powyższej stronie można nie tylko porównać ceny, ale również umówić się na badanie. W ten sam sposób można sprawdzić dostępne placówki także w innych rejonach Polski – wystarczy wskazać miasto.

Jak wygląda badanie?

O tym, jak dokładnie przygotować się do tomografii komputerowej, informuje personel placówki diagnostycznej. Jeśli chodzi natomiast o przebieg samego badania, to pacjent zobowiązany jest do położenia się na specjalnym stole (jest on ruchomy) w odpowiedniej pozycji, pozostając w niej przez cały czas bez ruchu. Następnie personel obsługujący urządzenie musi opuścić pomieszczenie z aparatem do tomografii komputerowej, monitorując obok badanie i obsługując skaner. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne. W sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie kontrastu – środka podawanego zazwyczaj dożylnie, który zwiększa widoczność obrazowanych struktur, to po badaniu pacjent proszony jest o to, aby pozostać na terenie pracowni przez kilkadziesiąt minut i jeśli nie wystąpią żadne działania niepożądane, to może on opuścić placówkę diagnostyczną. Oczywiście na badanie można wybrać się z osobą towarzyszącą z uwagi na możliwość wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych, jednak jeśli takie się nie pojawią, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby samodzielnie opuścić placówkę, prowadząc samochód.

Zdjęcie: istockphoto.com