Reklama

Jakie są zalety posiadania oczyszczacza powietrza?

Zanieczyszczone powietrze to problem, który dotyka coraz większą liczbę miast, w tym również tych oddalonych od fabryk, elektrowni czy innych zakładów słynących z produkcji dużej ilości nieczystości trafiających do atmosfery. Piece wykorzystujące do ogrzewania drewno i węgiel kamienny ciągle są popularne w Polsce, a to właśnie one w dużej mierze negatywnie wpływają na jakość powietrza, zwłaszcza w mniejszych miastach i miejscowościach. Stąd coraz większa popularność oczyszczaczy powietrza, które niwelują ilość zanieczyszczeń w mieszkaniu, a do tego pochłaniają nieprzyjemne zapachy i mogą również pełnić rolę nawilżacza. Poznaj zalety oczyszcza powietrza i sprawdź, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas doboru urządzenia.

 

Zauważalna ilość spadku zanieczyszczeń, czyli główna zaleta oczyszcza powietrza

W wielu miastach w Polsce coraz większym problemem staje się zanieczyszczone powietrze, które nie tylko utrudnia oddychanie, ale w dłuższej perspektywie może powodować poważne choroby układu oddechowego. Zanieczyszczenia mogą być szczególnie uciążliwe dla mieszkańców z małymi dziećmi, a także osób starszych lub tych cierpiących na niewydolność układu oddechowego. Tym, którym przeszkadza miejski smog, powinni zdecydować się na oczyszcza powietrza, który w zauważalny sposób poprawia komfort przebywania w mieszkaniu.

Warto jednak mieć na uwadze, że pierwsze zmiany dotyczyć będą parametrów samego powietrza (np. liczby małych cząsteczek stałych PM 2,5), zaś odczuwalną poprawę oddychania zauważy się po pewnym czasie użytkowania. W przypadku alergików czy osób, u których występują problemy z oddychaniem, zmiana ta będzie szybsza i wyraźniejsza.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów i nawilżanie powietrza – dodatkowe funkcje oczyszcza, o których warto pamiętać

Zakup oczyszcza powietrza to znacząca inwestycja, dlatego wiele osób oczekuje od takiego urządzenia, by spełniało ono możliwie wiele funkcji. Dlatego wielu producentów decyduje się na rozbudowę swojej konstrukcji o nowe funkcje, a jedną z nich jest nawilżacz powietrza. Wiele osób narzeka na zbyt suche powietrze w swoim mieszkaniu, które podrażnia ich drogi oddechowe. Alergicy lub domownicy mający problemy z oddychaniem miewają ogromne problemy z codziennym funkcjonowaniem, zwłaszcza gdy okno jest otwarte, a na zewnątrz panuje wysokie stężenie nieczystości. Nawilżacz powietrza działa automatycznie – wystarczy dolać wody do wkładu, a następnie uruchomić odpowiedni program. Urządzenie samo poinformuje użytkownika o tym, że należy uzupełnić poziom cieczy.

Oczyszcza powietrza radzi sobie nie tylko z nieczystościami, ale również nieprzyjemnymi zapachami np. po smażeniu czy gotowaniu z wykorzystaniem intensywnych przypraw. Należy pamiętać jednak, że na całkowite usunięcie niepożądanego zapachu potrzeba czasu, ale i tak jest on niewspółmiernie krótszy, niż przy okazji wietrzenia metodą tradycyjną. Plusem jest natomiast to, że urządzenie uruchamia się automatycznie po wykryciu obcych cząsteczek powietrza – oczyszcza sam zwiększa wówczas swoje obroty.

O czym należy pamiętać, kupując oczyszczacz powietrza?

Omawiane urządzenie w znaczący sposób poprawia komfort codziennego życia w dużym, ruchliwym mieście (np. Warszawa), ale przed zakupem warto pamiętać, że oczyszczacz będzie wymagał regularnej wymiany filtrów. Przed zdecydowaniem się na konkretny model należy sprawdzić dostępność wkładów, co znacząco ułatwi późniejszą eksploatację. Informacje o tym, gdzie znaleźć filtry do oczyszcza powietrza, można znaleźć, odwiedzając poradnik Media Expert.