Reklama

Kredyty hipoteczne Polaków

Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny to dobre źródło pozyskania środków finansowych w celu nabycia własnego „M”? Sprawdź statystyki, dowiedz się, jakie zobowiązania tego rodzaju zaciągają najczęściej Polacy, na co zwracają uwagę i czy tego typu finansowe wsparcie jest w ogóle opłacalne. Wszystko o kredytach hipotecznych, jakie są udzielane przez banki komercyjne działające w Polsce, przeczytasz poniżej.

 

Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny to dobre źródło pozyskania środków finansowych w celu nabycia własnego „M”? Sprawdź statystyki, dowiedz się, jakie zobowiązania tego rodzaju zaciągają najczęściej Polacy, na co zwracają uwagę i czy tego typu finansowe wsparcie jest w ogóle opłacalne. Wszystko o kredytach hipotecznych, jakie są udzielane przez banki komercyjne działające w Polsce, przeczytasz poniżej.

Ile Polaków ma kredyt hipoteczny?
Czy wiesz, że kredyt hipoteczny jest jednym z najbardziej popularnych zobowiązań kredytowych w Polsce? Okazuje się, że takie zobowiązanie spłaca ponad 4 miliony dorosłych Polaków, a kolejnych kilka milionów planuje jego zaciągnięcie w najbliższej przyszłości.

Średnia wartość kredytu hipotecznego to 340 000 złotych, a przeciętny czas spłaty tego zobowiązania wynosi około 13 lat. Warto przy tym zaznaczyć, że banki nie wyznaczają maksymalnej kwoty udzielanego wsparcia finansowego. Mówią zaś o maksymalnym czasie trwania umowy i dla kredytów hipotecznych jest to 30 lat.

Popularność kredytów hipotecznych
Okazuje się, że Polacy najczęściej zaciągają kredyty gotówkowe na dowolny cel, ale kredyty hipoteczne plasują się na drugim miejscu. To zresztą jedyne zobowiązanie, które pozwala nabywać nieruchomości, a te jak wiadomo, mają dużą wartość. Żaden kredyt gotówkowy nie pozwala na to, by pozyskane z jego tytułu środki mogły zrealizować cel, jakim jest kupno nieruchomości.

Polskie społeczeństwo się wzbogaca, dlatego też stać nas w końcu na regularną spłatę kredytów. Okazuje się, że biorąc pod uwagę mieszkańców całej Europy, to właśnie my jesteśmy uznawani za najbardziej wiarygodnych i wypłacalnych. Wszystko dlatego, że nadal wstydzimy się długów i nie chcemy generować zaległych płatności. Co ciekawe, większość kredytobiorców, którzy wnioskują o kredyt hipoteczny, takowy otrzymują. Oznacza to, że wykazujemy doskonałą zdolność kredytową. To z kolei sprawia, że banki mogą oferować swoim klientom atrakcyjne warunki spłaty takich zobowiązań.

Na co zwracamy uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?
Polacy, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, najczęściej biorą pod uwagę wysokość raty oraz okres współpracy z bankiem. Nie jest to do końca dobry sposób na weryfikację ofert banków. Okazuje się, że priorytetem powinno być również oprocentowanie, marża i inne koszty około kredytowe. Potencjalni kredytobiorcy muszą zwracać uwagę na wskaźnik RRSO, czyli wartość całkowitych kosztów kredytu hipotecznego. Dopiero wtedy można podjąć racjonalną decyzję o wyborze instytucji, która udzieli finansowego wsparcia w celu nabycia mieszkania.

Polacy robią jeszcze jeden błąd. Najczęściej wnioskują o kredyt hipoteczny tylko do jednego banku, na dodatek jest to instytucja, w której posiadają już jakieś zobowiązania czy nabywali jakieś produkty. Warto jednak wiedzieć, że wnioski o kredyt hipoteczny należy złożyć w tym samym czasie do różnych banków, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie tego zobowiązania. Co więcej, nie zawsze instytucja, dla której jesteśmy już klientem, doceni to i zaproponuje atrakcyjne warunki. Bardzo często lepsze zobowiązania kredytowe otrzymują całkowicie nowi klienci aniżeli już ci pozyskani i lojalni.

Skąd mamy na wkład własny?
Zgodnie z Rekomendacją S, kredyt hipoteczny wymaga dodatkowego zabezpieczenia w formie finansowego wkładu własnego. W 2019 roku jest to minimum 20% wartości zaciąganego zobowiązania. Tak naprawdę nie jest to mała kwota, jeśli pod uwagę weźmiemy średnią wartość kredytów hipotecznych – to 340 000 złotych. Warto także spojrzeć na przeciętne oszczędności Polaków. Takie w ogóle generuje tylko połowa z nas, a przeważnie nie przekraczają one dwukrotności pensji. Skąd więc pochodzą środki na wymagany przez instytucje bankowe wkład własny?

Najczęściej z pożyczek oraz dodatkowych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Co ważne, wkład własny wcale nie musi być przekazywany w formie gotówki do banku, który udziela zobowiązania na nieruchomość. Większość instytucji akceptuje także zabezpieczenie środków na lokatach, kontach bankowych, IKE bądź IKZE kredytobiorców. Wkładem własnym może być również koszt, jaki kredytobiorca poniósł już na nabycie ziemi pod budowę domu czy koszt, który poniósł w celu rozpoczęcia budowy nieruchomości. Wkładem własnym może być także zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy.

Czy stać nas na spłatę kredytów hipotecznych?
Eksperci rynku kredytowego potwierdzają, że większość kredytobiorców świetnie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Chociaż nadal niewiele osób nadpłaca kredyt albo decyduje się na jego wcześniejszą spłatę w całości, to dobrą informacją jest to, że się nie zadłużamy.

Decyzje o zaciągnięciu kredytu hipotecznego podejmujemy racjonalnie, zresztą po wejściu w życie Rekomendacji S, banki są dodatkowo chronione przed ewentualną niewypłacalnością swoich klientów poprzez szczegółową weryfikację ich zdolności kredytowej.