Reklama

Uczczono pamięć założyciela orkiestry górniczej Kopalni Soli w Bochni

W niedzielę 6 września 2020 r., na cmentarzu komunalnym w Bochni przy ul. Orackiej, przedstawiciele orkiestry górniczej Kopalni Soli w Bochni i zarządu Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris″ im. Antoniego Langera, upamiętnili 110. rocznicę śmierci założyciela orkiestry salinarnej – Antoniego Langera, składając na jego grobie wiązankę kwiatów. W imieniu stowarzyszenia i orkiestry kwiaty złożył prezes Jakub Sitko, podniosłą atmosferę uświetnił grą na trąbce Wiesław Kłóś.

Skromna uroczystość odbywa się w roku 140. lecia działalności orkiestry salinarnej założonej przez Antoniego Langera w 1880 r., który był jej pierwszym kapelmistrzem przez 30 lat.

Założona przez 25. letniego wówczas przybysza z Czech, urodzonego w miejscowości Plohof, leżącej w powiecie Leitmernitz orkiestra z czasem stała się chlubą nie tylko Kopalni, ale i całej Bochni. Stworzyła specyficzny klimat, powodowała utożsamianie się mieszkańców Bochni z jej symbolem Kopalnią Soli, stanowiła o pewnej odrębności miasta, o jego historii i znaczeniu. Jej kulturotwórcze znaczenie jest nie do przecenienia.

Zdjęcia i tekst:

Stanisław Mróz – członek zarządu Stowarzyszenia Górniczego “Sutoris” im. Antoniego Langera w Bochni