Reklama

Hotspot z telefonu? Przegląd ofert internetu mobilnego

Dysponowanie telefonem komórkowym czy smartfonem z dostępem do ipnternetu mobilnego nie ogranicza możliwości użytkownika jedynie do przeglądania zasobów na małym ekranie urządzenia. Dzięki możliwości przekształcenia go w Access Point mpożesz udostępniać sieć innym użytkownikom lub korzystać z niej na własnym laptopie czy tablecie. W tym celu potrzebujesz mobilnego internetu i odpowiedniego telefonu.

 

Czym jest Hot Spot?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to możliwe, że wsiadasz do autobusu lub wchodzisz do galerii handlowej i możesz bez przeszkód przeglądać internet w swoim telefonie, chociaż nie masz go na ulicy tuż obok? Takie miejsce, w którym Twoje urządzenie „łapie zasięg” jest nazywane Hot Spotem (ang. gorący punkt). W ogólnym rozumieniu jest to określona strefa w pomieszczeniu, budynku, środku lokomocji czy na wolnym powietrzu, do której dociera sygnał nadajnika odpowiedzialnego za transfer sygnału. Aby powstał Hot Spot, jest niezbędne urządzenie takie jak router czy Access Point odpowiedzialne za nadawanie sygnału. Urządzeniem tym może też być Twój telefon. Oczywiście możliwości wykorzystania go w tej roli nie są nieograniczone. Aby urządzenie sprawdziło się w tej roli, wymaga odpowiedniej konfiguracji, czyli właściwego systemu operacyjnego. Zazwyczaj jest nim Android. Na stronie https://komorkomat.pl/telefony/ możesz znaleźć wiele modeli telefonów i smartfonów z takim systemem, które bez problemu przekształcisz w urządzenie dostępowe.

Konfiguracja jest bardzo prosta, a właściwie jedynym kryterium jest dostęp urządzenie do internetu w standardzie 802.11, oferowanego obecnie przez wszystkich operatorów. Dlatego pozostaje jedynie przegląd dostępnych ofert internetu mobilnego i wybór najlepszej z nich.

Internet mobilny w ofercie polskich operatorów sieci komórkowych

W dzisiejszych czasach już wszyscy operatorzy oferują internet mobilny LTE, który jest szybki i ma też dużą przepustowość. Nie można też narzekać na jego zasięg – nie mają go tylko nieliczne, bardzo oddalone od cywilizacji miejsca. Istotne są jednak pakiety przygotowywane przez dostawców, które różnią się parametrami, ceną, miesięcznym limitem danych czy typem umowy.

Chcąc wykorzystywać swój smartfon do tworzenia Hot Spota, z pewnością nie możesz stawiać na limity danych. Jeśli będą one zbyt małe, a z Twojego internetu skorzysta też inny użytkownik, może się okazać, że nie będą one wystarczające. W wyszukaniu oferty idealnie dostosowanej do potrzeb pomoże Ci porównywarka GSM. Za jej pomocą możesz porównać różne propozycje i zdecydować się na tę najkorzystniejszą dla siebie.

Oferty internetu mobilnego przygotowują zarówno właściciele sieci Plus czy Play, jak i Orange oraz T-Mobile. Znajdziesz wśród nich różne propozycje, np.:

  • sieci Play w cenie 35-55 zł miesięcznie, bez opłaty aktywacyjnej, która wynosi 50 zł – umowa na czas nieokreślony, bez limitu danych,
  • sieci Play i Orange – umowa na 24 miesiące w cenie odpowiednio 45 i 39 zł, z limitem danych do 50 GB i opłatą aktywacyjną – 39 zł,
  • sieci T-Mobile – umowa na 24 miesiące w cenie 29 zł, z limitem danych do 30 GB i opłatą aktywacyjną – 29 zł.

Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami pozwalają na dopasowanie tej najlepszej zarówno do potrzeb związanych z limitem danych, jak i do możliwości kieszeni. Najtańszy internet mobilny to wydatek, który nie przewyższa minimalnej wartości miesięcznego doładowania telefonu na kartę w sieci Plus. Jeśli Twoje potrzeby są większe lub chcesz udostępnić internet znajomym z paczki podczas wyjazdu, możesz zdecydować się na droższą ofertę bez limitu danych.