Reklama

Technicy masażyści poszukiwani w Małopolsce

Jak wynika z badania “Barometru zawodów” technik masażysta jest zawodem deficytowym w ogromnej części Małopolski. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie odnotowuje się m.in. w powiatach bocheńskim, nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim, limanowskim, brzeskim, krakowskim i wielu innych. Sytuacja ta ma związek z dużą liczbą pacjentów, którzy wymagają pomocy specjalistów, zbyt niskimi kwalifikacjami wśród osób chętnych do podjęcia pracy oraz wzrostem zainteresowania usługami. Pracowników poszukują także liczne sanatoria i uzdrowiska na terenie Małopolski. Oznacza to, że absolwenci Szkół Masażu, którzy posiadają doświadczenie oraz kwalifikacje, będa mogli liczyć na bezproblemowe zatrudnienie. 

 

Czym zajmuje się technik masażysta?

    Technik masażysta wykonuje manualny drenaż limfatyczny, a także masaże klasyczne, relaksacyjne, profilaktyczne, sportowe oraz lecznicze zgodnie z wymogami wiedzy medycznej oraz w celu uzupełnienia zabiegów fizykalnych. Do jego zadań należy ponadto promowanie zdrowego trybu życia, opartego na aktywności fizycznej, diagnozowanie wad postawy oraz wskazanie pacjentowi ćwiczeń do wykonywania w domu, które wzmocnią efekt leczniczy masażu. Specjalista ten potrafi pomóc w przypadku urazów, bólów różnego pochodzenia, a także niedoskonałości skórnych, np. cellulitu. Masaże rozluźniają mięśnie, umożliwiają zrelaksowanie się, poprawiają samopoczucie oraz redukują stres. Do technika masażysty zgłaszają się zatem nie tylko osoby starsze lub schorowane, ale również ludzie młodzi, którzy w związku z szybkim i stresującym trybem życia, potrzebują chwili odprężenia. 

 

Jak zostać technikiem masażystą?

    Zawód technika masażysty można zdobyć po ukończeniu Dwuletniej Szkoły Policealnej w Krakowie lub innym mieście. Przyszli masażyści odbywają zajęcia praktyczne w pracowniach, gdzie poznają różne metody masowania, a także uczą się obsługi specjalistycznych sprzętów wykorzystywanych w gabinetach masażu. W planie zajęć przewidziane są także liczne przedmioty teoretyczne, takie jak anatomia i fizjologia, komunikacja interpersonalna, zdrowie publiczne, wybrane zagadnienia kliniczne czy podstawy fizjoterapii. Przyszli masażyści uczą się ponadto zawodowego języka angielskiego, którego znajomość znacznie ułatwi im zdobycie zatrudnienia w innych krajach Unii Europejskiej. 

 

Gdzie może pracować i ile zarabia technik masażysta?

    Wykwalifikowani technicy masażyści są poszukiwani w miejscach takich jak publiczne i prywatne placówki ochrony zdrowia: szpitale, gabinety fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne, uzdrowiska oraz sanatoria. Mogą oni ponadto zatrudnić się w salonach urody, ośrodkach SPA, centrach odnowy biologicznej, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych czy punktach masażu. Niektórzy z nich decydują się na otwarcie własnych gabinetów, które pozwalają im na większą samodzielność i swobodę. Zarobki osób pracujących w tej branży, różnią się w zależności od miejsca zatrudnienia, miasta, wykształcenia czy posiadanych umiejętności. Technik masażysta w Krakowie lub innej większej miejscowości zarabia od 1800 do około 3000zł.