Reklama

Sposoby na nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to obok próchnicy najczęstsza przypadłość, z którą pacjenci przychodzą do stomatologa. Charakteryzuje się ona sporą uporczywością – utrudnia spożywanie pokarmów, szczotkowanie, a czasem nawet wysławianie się. U jej źródeł zawsze stoi ta sama przyczyna, jaką jest odsłonięcie zębiny. Czy istnieją domowe sposoby, aby uporać się z nadwrażliwością zębów? Co zrobić, aby się pozbyć tej utrudniających normalne funkcjonowanie dolegliwości?

 

Nadwrażliwość zębowa zazwyczaj nie jest trudna do zidentyfikowania. Daje ona o sobie znać nagłym, silnym, przeszywającym bólem, który pojawia się na skutek kontaktu naszych zębów z gorącymi bądź zimnymi pokarmami, włosiem szczoteczki, czy też – w najbardziej zaawansowanych przypadkach – powietrzem. Niektórzy pacjenci skarżą się na „prądujący”, nieprzyjemny ból, który uniemożliwia im nawet swobodne poruszanie ustami.

Czym objawia się nadwrażliwość zębów? Jak ją rozpoznać?

Przyczyną takiego zjawiska są odsłonięte kanaliki zębowe, a zatem najbardziej wrażliwe części zęba, bogate w zakończenia nerwowe. W „normalnej” sytuacji są one chronione przez szkliwo i dziąsła, jednak na skutek różnych urazów zarówno dziąseł, jak i szkliwa mogą się odsłonić i tym samym stać podatne na bodźce zewnętrzne. W efekcie odczuwamy nieprzyjemny, powodujący dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu ból.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Przyczyn nadwrażliwości zębów może być kilka, jednak główna to zniszczenie szkliwa na skutek urazów mechanicznych bądź działania kwasów. Do mechanicznych uszkodzeń szkliwa dochodzi najczęściej poprzez korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek o zbyt twardym włosiu, za intensywne mycie zębów (szorowanie), a także korzystanie z past do zębów o zbyt wysokim współczynniku ścieralności. Jeśli chodzi o kwasy, niestety sami jesteśmy sobie winni, ponieważ dostarczamy je do jamy ustnej wraz z posiłkami i napojami, które spożywamy na co dzień – szczególnie niekorzystny wpływ na kondycję zębiny ma chociażby spożywanie napojów gazowanych, cytrusów, a także białego wina. Do zniszczenia szkliwa za sprawą kwasów doprowadzić mogą również częste wymioty.

Nasze szkliwo może się niszczyć niestety także na skutek naturalnych procesów, którym nie jesteśmy w stanie zaradzić. Mowa tu o cofaniu się dziąseł, które u każdego człowieka samoistnie postępuje wraz z wiekiem. U niektórych osób odbywa się jednak ono szybciej niż u innych, a wszystko ma swoją przyczynę w nieprawidłowej higienie jamy ustnej, złej technice mycia zębów czy rozmaitych chorobach jamy ustnej.

Ostatnia znana współcześnie przyczyna uszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości zębów to przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwpsychotycznych i tak zwanych blokerów kanałów wapniowych.

W jaki sposób możemy leczyć nadwrażliwość zębów?

Zdecydowanie łatwiej zawsze jest zapobiegać niż leczyć, więc warto przede wszystkim podjąć kroki profilaktyczne, aby uniknąć pojawienia się problemu nadwrażliwości zębowej. Pomocne artykuły możemy znaleźć na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/kategorie-dodatkowe/nadwrazliwosc-zebow Zacząć powinniśmy od wymiany szczoteczki do zębów na taką z delikatnym, odpowiednio miękkim włosiem. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu szczoteczki elektrycznej, szczotkujmy nią zęby przy użyciu trybów przeznaczonych do łagodnego szczotkowania. Korzystajmy z pasty do mycia zębów wrażliwych, dodatkowo uzupełniajmy codzienną pielęgnację jamy ustnej stosowaniem specjalnych płukanek do walki z nadwrażliwością.

Jeśli zaś w naszym przypadku dojdzie już do nadwrażliwości zębowej, będziemy zmuszeni wybrać się do stomatologa, by ten nakreślił odpowiedni do naszego przypadku sposób leczenia. W większości sytuacji wystarcza kompleksowe zadbanie o higienę jamy ustnej (mycie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą, nitkowanie jamy ustnej i przepłukiwanie jej specjalistycznymi płukankami), a także wyeliminowanie z jadłospisu, przynajmniej na jakiś czas, produktów pogłębiających dolegliwości, a zatem przede wszystkim napojów gazowanych i cytrusów.

W bardziej zaawansowanych stadiach nadwrażliwości, aby wyeliminować problem lekarz w gabinecie stomatologicznym aplikuje pacjentowi preparaty do profesjonalnego znoszenia nadwrażliwości, których celem jest zmniejszenie reakcji nerwów i zamknięcie kanalików zębowych. Gdy ubytki szkliwa są duże, wypełnia się je materiałami kompozytowymi. W najcięższych stadiach nadwrażliwości specjalista decyduje zaś o konieczności przeprowadzenia na newralgicznych zębach leczenia kanałowego. Na szczęście takie sytuacje stanowią jednak nie więcej niż 1% wszystkich przypadków.