Reklama

Zawiadomienie do prokuratury na Urząd Miasta Bochnia

Potwierdziły się doniesienia z końca maja, że stowarzyszenie „Sieć Obywatelska – Watchdog Polska” skieruje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez bocheński Magistrat. Powodem takiego działania było przekazanie 28 kwietnia przez bocheńskich urzędników spisu wyborców Poczcie Polskiej.

Według stowarzyszenia nie było podstawy prawnej do tego działania, a decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. oraz wniosek operatora pocztowego Poczta Polska S.A. z 23 kwietnia 2020 r. były niewystarczające. Możliwość  taką według Watchdog Polska jak i wielu prawników dawała dopiero ustawa o wyborach korespondencyjnych, bez której wejścia w życie przekazywanie spisów wyborców było bezprawne. Już po decyzji premiera mieszkańcy Bochni wysyłali listy pocztą elektroniczną do Burmistrza Bochni informując o tym, iż nie zgadzają się by przekazał on ich dane Poczcie Polskiej.

W sumie na dzień 6 lipca Sieć Obywatelska – Watchdog Polska skierowała około 170 zawiadomień do prokuratury na gminy, które przekazały wcześniej wspomniane spisy wyborców.

Mapa, na której na czarno zaznaczono gminy, które przekazały dane wyborców i złożono na nie zawiadomienia do prokuratury.

Bocheński magistrat poinformował nas, że jak na razie nie ma żadnych informacji o złożonym doniesieniu do prokuratury przez Watchdog Polska.

 

Tekst: Patryk Salamon