Reklama

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Ponieważ nieruchomości, a w szczególności mieszkania i domy są obecnie bardzo drogie i nadal zyskują na wartości, mało kogo jest stać na to aby kupić swój kącik od ręki. Z pomocą może nam przyjść kredyt hipoteczny, dzięki któremu możemy rozłożyć wielki wydatek na szereg małych rat, z którymi będziemy w stanie sobie poradzić. Jak jednak wybrać taki kredyt mądrze? O czym pamiętać przed zdecydowaniem się na przyjęcie oferty z banku? Jak możemy poradzić sobie z hipoteką szybciej?

 

1. Warunki do spełnienia na kredyt hipoteczny 2020

2. Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

3. O czym pamiętać zanim zaciągniesz kredyt

4. Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny?

 

Warunki do spełnienia na kredyt hipoteczny 2020

Zanim jakikolwiek bank będzie w ogóle chciał podjąć z nami rozmowę, musimy być w stanie spełnić kilka warunków niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego. Pierwszym z nich jest posiadanie stałej pracy dającej nam dobre wynagrodzenie – największym atutem będzie oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli mieszkamy z drugą połówką, również będzie nam łatwiej dostać kredyt hipoteczny, niż w przypadku osoby mieszkającej samotnie. Kolejnym istotnym czynnikiem, bez którego nie ma nawet co prosić o ofertę jest wkład własny, czyli procent całkowitej kwoty kredytu, który musimy już posiadać w momencie zaciągania pożyczki. Obecnie wymogiem jest zebranie wkładu w wysokości 20% wartości kredytu, jednak w wyjątkowych sytuacjach bank może zgodzić się na 10%. Takie rozwiązanie zwykle jednak wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, co może nie być dla nas zbyt korzystne.

 

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Wybierając kredyt hipoteczny nie powinniśmy się spieszyć. Dajmy sobie czas na porównanie ofert, poprośmy kilka banków o propozycję umowy i spłat. Podejmujmy decyzję dopiero wtedy, gdy czujemy się obeznani z procedurami i aktualnie obowiązującymi ofertami na rynku. Dzięki takiej strategii nie ryzykujemy wybrania gorszej opcji, a także nie damy się wciągnąć w zobowiązanie zbyt duże, jak na nasze faktyczne potrzeby.

 

O czym pamiętać zanim zaciągniesz kredyt

Decydując się na kredyt hipoteczny musimy mieć świadomość, że jest to zobowiązanie długoterminowe. Warto zatem odpowiednio się do niego przygotować – poprawić naszą sytuację finansową, być może zrobić jakieś dodatkowe kursy by zmienić pracę na lepszą, zadbać o spłatę mniejszych pożyczek jeżeli takie mamy i tak dalej. Dobrym pomysłem jest również nie zaciąganie kredytu na maksymalną kwotę, jaką oferuję nam bank – w istocie jest to działanie bardzo niebezpieczne, które nie zostawia nam żadnego pola do manewru w sytuacji, gdy będziemy mieć kryzys finansowy. Lepszą opcją jest zdecydowanie się na nieco mniejsze lub mniej luksusowe mieszkanie, ale zostawienie sobie pewnego bufora na nieprzewidziane wypadki.

 

Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie kupić mieszkania bez kredytu, ale jednocześnie chcemy ograniczać jego koszt, możemy sukcesywnie nadpłacać raty i dzięki temu spłacić zobowiązanie wcześniej. Warunkiem takiego działania jest zadbanie o to, by umowa z bankiem dopuszczała możliwość nadpłaty i nie karała nas za szybsze oddanie pieniędzy. Drugim warunkiem jest oczywiście posiadanie odpowiednio dobrej pracy, zapasu kapitału lub po prostu zdolności do oszczędzania, aby móc te nadpłaty wygenerować. Jest to również jeden z powodów, dla których nie warto zaciągać maksymalnego możliwego kredytu – wtedy nie będziemy w stanie w żaden sposób przyspieszyć pozbycia się go z naszego życia.