Reklama

Nowa kuchnia szpitalna za 2,5 mln złotych

W bocheńskim szpitalu zakończyła się przebudowa kuchni. Inwestycja, dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Bochni, została oficjalnie otwarta w miniony piątek.

Szpitalna kuchnia przygotowuje dziennie około 200 posiłków, z czego część przygotowywana jest dla pacjentów o szczególnej diecie, związanej z procesem leczenia. Do tego w związku z reżimem szpitalnym konieczne jest zachowanie szczególnych zasad sanitarnych. To wszystko wymaga nowoczesnych sprzętów i odpowiednich warunków, żeby posiłki były nie tylko smaczne, ale też praca osób je przygotowujących była bezpieczna i w godnych warunkach.

Stara kuchnia wymagała generalnego remontu, dlatego Zarząd Powiatu podjął decyzję o wsparciu szpitala wkładem miliona złotych w tę inwestycję. Pozostałe środki pochodziły z budżetu szpitala.

Remont obejmował prace budowlane (ok. 2,2 mln złotych) oraz zakup nowego sprzętu. W ramach przebudowy lepiej rozplanowano poszczególne pomieszczenia, by móc wykorzystać całą dostępną powierzchnię (ok. 370m kw.) oraz wygospodarowano i urządzono salę konferencyjną, której szpital dotychczas nie posiadał.

Otwarcia dokonali przedstawiciele Zarządu Powiatu wraz z dyrektorem szpitala Jarosławem Kycią oraz Renatą Plewniak, dotychczasową kierowniczką Działu Żywienia, która po 38-latach pracy w bocheńskim szpitalu przechodzi na emeryturę. Kuchnię poświęcił ks. Dariusz Bugajski, kapelan szpitala.

Zadanie realizowała firma Dom-Plast z Radziszowa.