Reklama

Wózek parasolka kontra klasyczna spacerówka – 7 porad, który wózek wybrać

W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje wózka wyposażonego w gondolę. Problem pojawia się dopiero później, kiedy rodzic zastanawia się nad wyborem spacerówki. Czy lepsza będzie klasyczna, czy parasolka? Mimo, iż oba modele przeznaczone są dla starszych dzieci to pełnią różne funkcje.

 

Zanim rodzic podejmie decyzję, który model wózka będzie odpowiedni dla jego dziecka należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jakich rozmiarów wózek będzie odpowiedni?

Podstawową różnicą między klasycznym modelem spacerówki a parasolką jest waga i rozmiar. Parasolka jest wózkiem małym i lekkim, który składa się do niewielkich rozmiarów. Klasyczna spacerówka jest większa i cięższa. Oznacza to, że parasolka doskonale nada się na wakacje, w czasie podróży lub na krótkie spacery w mieście. Będzie ona jednak niestabilna na nieutwardzonej drodze i niewygodna w czasie długich spacerów. Ciężar klasycznej spacerówki może utrudniać jej transport lub przenoszenie, za to sprawia, że wózek jest stabilny i trudno go wywrócić, nawet na mniej prostej drodze.

2. Od jakiego miesiąca dziecko może korzystać ze spacerówki?

Typowe spacerówki przeznaczone są dla niemowlaków, które ukończyły 6 miesiąc życia, a więc od momentu, kiedy powinny zacząć samodzielnie siadać. Parasolki dedykowane są starszym dzieciom, które ukończyły rok. Powodem takiego podziału jest fakt, że parasolka najczęściej nie posiada regulacji, co wpływa na komfort jazdy. U młodszych dzieci bardzo ważne jest, aby odpowiednio ustawić oparcie oraz siedzisko. Poprawna pozycja siedzenia zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa oraz pozwala na wygodne siedzenie, a nawet spanie. W parasolce jest to utrudnione.

3. Na jakim terenie wózek będzie użytkowany?

Klasyczny model spacerówki wyposażony jest w duże koła, które są skrętne i posiadają dobrą amortyzację. Dzięki temu, większość wózków tego typu doskonale sprawdzi się na nierównym terenie. W przypadku parasolki z reguły wszystkie koła są mniejsze i mają taką samą wielkość, co sprawia, że nie ochroni dziecka przed wstrząsami podczas jazdy. Spacerówka tego typu będzie bardziej odpowiednia na równe, miejskie uliczki. Dodatkowo spacerówki wyposażone są w amortyzację, zaś parasolki zazwyczaj jej nie mają, co może w znaczący sposób wpłynąć na komfort jazdy po nierównej drodze oraz na zmniejszenie stabilności wózka.

4. Konstrukcja spacerówki i parasolki

Typowa spacerówka posiada wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które zapewniają większy komfort, zwłaszcza podczas dłuższych spacerów.

Wózek klasyczny wyposażony jest w szeroką budkę, która jest doskonałą osłoną przed warunkami atmosferycznymi. Wygodne siedzisko z regulacją kąta nachylenia, pozwoli dziecku na komfort podczas drzemki. Część modeli ma możliwość zamontowania siedzenia przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Wózek parasolka jest nieco mniej stabilna. Wyposażona jest w budkę, ale zdecydowanie mniejszych rozmiarów. Nie każda parasolka ma możliwość rozłożenia oparcia. Należy pamiętać, że lekka konstrukcja parasolki nie pozwala na wieszanie na jej rączce torebek czy siatek – wózek może stracić stabilność i się przewrócić, stwarzając niebezpieczeństwo dla dziecka.

5. Czy wózek będzie często zabierany w podróż?

W sytuacji kiedy rodzice dużą podróżują samochodem bądź latają samolotem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wózek parasolka. Jego niewielkie rozmiary i waga nie sprawiają żadnych trudności podczas podróży i oszczędzają miejsce w bagażniku.

6. Wózek spacerówka, który rośnie wraz z dzieckiem?

Większość parasolek przeznaczona jest do 15 kg. W przypadku, kiedy dziecko jest większe, ale w dalszym ciągu chętnie korzysta z wózka, lepszym wyborem będzie typowa spacerówka. Na rynku dostępne są modele przeznaczone dla małych pasażerów nawet do 25 kg.

7. Wózek parasolka, spacerówka – jaka kwota jest przeznaczona?

Cena spacerówki uzależniona jest od rodzaju, marki i wybranego modelu. Klasyczne wózki z reguły bywają droższe. Bardziej stabilna konstrukcja, lepsza amortyzacja, większe koła i wiele innych funkcji podnoszą ich cenę.

Wybór najlepszego wózka uzależniony jest od naszych potrzeb i codziennego stylu życia. Przed zakupem warto udać się do sklepu z dzieckiem i przymierzyć je do kilku modeli. Dodatkowo warto odpowiedzieć sobie na pytania do czego będzie nam on potrzebny. Jeśli szukamy wózka na co dzień, która ma nam służyć w czasie dłuższych spacerów to zdecydowanie należy wybrać spacerówkę klasyczną, która jest bezpieczniejsza i wygodniejsza dla dziecka. Parasolka to dobry wybór jako drugi wózek, który będzie służyć w czasie wakacji lub na krótkie spacery po mieście. Warto również zastanowić się nad lekkim wózkiem, kiedy dziecko będzie już chodzić i większość czasu będzie chciało spędzać poza spacerówką. Wtedy dużo łatwiej prowadzić parasolkę, nie tracąc z oczu dziecka lub trzymając je za rączkę.