Reklama

Ślub i wesele w czasie pandemii – o czym warto pamiętać

Sprawdź, jak je zorganizować, aby wszyscy goście mogli bezpiecznie się na nim bawić.

Koronawirus a organizacja wesela

Tak naprawdę nie wiadomo, jak długo wirus z nami zostanie. Dlatego nawet jeśli planujesz wesele dopiero za rok czy półtora, warto wziąć pod uwagę obecne wytyczne. Również przy wyborze sali. Najbezpieczniejsza jest sala, która ma dostęp do świeżego powietrza, czyli na przykład ogródek. Do tego warto, aby miała duże okna, co pozwala na łatwe wietrzenie pomieszczenia. Pamiętaj też o tym, że mimo obowiązującego limitu gości (na chwile obecną na weselu może być do 150 osób), możesz potrzebować większej sali. Obecnie przy stolikach powinny siedzieć tylko osoby mieszkające w jednym gospodarstwie. Stoliki powinny być najlepiej ośmioosobowe i oddalone od siebie o dwa metry.
Dlatego weź to pod uwagę, oglądając sale weselne w Krakowie lub innym mieście.

Pandemia a wesele – czy koszty rosną?

Pewnie zastanawiasz się, czy w związku z nowymi wytycznymi koszt wesela się zmienia. Może wzrosnąć,
ale nie drastycznie. Większa liczba stolików nie podwyższa tak naprawdę mocno ceny całej imprezy. Jednak nowe przepisy wymuszają większą ilość obsługi. Obecnie jeden kelner może obsługiwać tylko piętnaście osób i nie może pracować między kilkoma stolikami. Potrzebne są też dodatkowe osoby do obsługi baru czy szwedzkiego stołu, jeśli jest zaplanowany na weselu.

To może wpłynąć na wyższe koszty. Wymagane na sali oraz przy wejściu czy w toaletach płyny dezynfekcyjne także należy uwzględnić w kosztorysie. Podobnie jak maseczki czy rękawiczki dla obsługi, która musi obowiązkowo mieć je w trakcie wesela. Jeśli chcecie mieć całkowicie bezpieczne wesele, możecie pomyśleć też o mierzeniu temperatury każdemu z przychodzących gości. Warto, aby na początku wesela zajmowała się tym osoba z obsługi specjalnie do tego oddelegowana.

Wesele w dobie koronawirusa – o czym jeszcze pamiętać

W weselu nie mogą naturalnie uczestniczyć osoby przebywające na kwarantannie albo z objawami koronawirusa. Przed weselem należy poinformować o tym wszystkich gości. Należy też zrobić dokładną listę wszystkich gości, w tym osób towarzyszących, z imionami i nazwiskami, ich adresami zamieszkania oraz aktualnymi telefonami. Jest to niezbędne, bo w przypadku wykrycia koronawirusa u któregoś z uczestników, dane wszystkich weselników muszą zostać udostępnione sanepidowi. Przed weselem należy poinformować wszystkich gości o obowiązujących zasadach.

Według przepisów osoby z różnych gospodarstw nie powinny się przesiadać do innych stolików czy bawić z obcymi osobami, na przykład „wymieniać” partnerami w tańcu. Nie należy też siadać naprzeciwko siebie, ale delikatnie po skosie. Warto wspomnieć też gościom o konieczności częstszego mycia rąk lub ich odkażania w trakcie trwania wesela. W przypadku wesela letniego, warto zasugerować gościom bardziej przewiewne kreacje. Według obowiązujących zasad sale weselne nie powinny być klimatyzowane. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy sala zbyt mocno się nie nagrzewa już podczas jej wyboru. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przeczytasz w artykule: „Jak zorganizować wesele w Krakowie? Zacznij od wyboru sali weselnej”.