Reklama

Powstaje chór Gospel. We wtorek pierwsze spotkanie

Muzyka Gospel rozbrzmiewa w Gierczycach już co najmniej od 3 lat. Amatorski zespół dziecięco-młodzieżowy wspierają zawodowi muzycy, dyrygenci, osoby związane z muzyką Gospel, działające na skalę ogólnopolską. Do tej pory prowadzone były w Gierczycach warsztaty z elementami Gospel dla dzieci i młodzieży organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Scholi w Gierczycach.

 

Odbyły się też dwa koncerty uwielbieniowe. Przyszedł czas na stworzenie chóru Gospel z sekcją dla młodzieży od 14 roku życia oraz sekcją dla dorosłych. Pomysłodawcami i organizatorami przedsięwzięcia są Agnieszka i Krzysztof Pukowscy z Gierczyc oraz Wojciech Zwierniak, dyrektor muzyczny chóru. Nabór do chóru oraz próby będą prowadzić Szymon Markiewicz – pianista, kompozytor i aranżer muzyki Gospel oraz Patrycja Stachura – dyrygentka Gospel. Jak widać po dotychczasowych zgłoszeniach inicjatywa budzi zainteresowanie nie tylko w powiecie bocheńskim, ale również brzeskim i wielickim.

Mieliśmy zacząć 21 marca 2020, ale ogłoszona epidemia pokrzyżowała plany. Nie poddajemy się i nowy start ogłosiliśmy 30 czerwca. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w Wiejskim Domu Ludowym w Łapczycy. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Gminnego Centrum Czytelnictwa i Sportu w Bochni za udostępnienie lokalu. Tam są duże sale, dużo przestrzeni i mimo ograniczeń związanych z epidemią możemy to zrobić zachowując wymogi bezpieczeństwa. Chętnych podzieliliśmy na dwie grupy, pierwsza zaczyna spotkanie o 18:00, a druga o 19:30 – mówią organizatorzy.

„Gospel urzeka radością, otwiera serca, otwiera nas na drugiego człowieka, a śpiew karmi duszę. Kto czuje te klimaty, kogo cieszy śpiew, niech przybywa do Łapczycy 30 czerwca” – zaprasza Agnieszka Pukowska.

Gospel w Gierczycach – jak to się zaczęło

Gospel zagrał nam w duszach, gdy w roku 2016 wzięliśmy z mężem udział w warsztatach i festiwalu 7 x Gospel w Krakowie. Czekaliśmy z niecierpliwością, aż poznana na festiwalu Ania Madej poprowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą z Gierczyc i okolic. I wydarzyło się to w marcu 2018. Od początku był z nami Tomek Majewski, perkusista, autor gospelowych piosenek, który ściągnął do nas Szymona Markiewicza – pianistę, Mateusza Sirego – basistę, dołączył również Wojciech Zwierniak i Michał Zwierniak i w takim mistrzowskim składzie zrobiliśmy w 2018 r. pierwszy koncert uwielbienia w Gierczycach. W roku 2019 warsztaty i koncert na Zesłanie Ducha św. przygotowali: Ela Ekiert, która poprowadziła chór dziecięco-młodzieżowy, a od strony muzycznej – Szymon Markiewicz i Wojciech Zwierniak. W listopadzie 2019 roku rozpoczęliśmy stałą współpracę z Szymonem i Patrycją Stachurą, dyrygentką chóru Gospel. Średnio dwa razy w miesiącu spotykaliśmy się na 2-godzinnych warsztatach. Oni też przygotowali dzieci i młodzież ze Scholi z Gierczyc z przyjaciółmi do koncertu noworocznego. Warsztaty z dziećmi i młodzieżą wrócą po ustaniu epidemii. Tak jak poprzednio, będą one otwarte, mogą dołącza

dzieci spoza naszej parafii, spoza gminy a nawet spoza powiatu. Przyszedł czas na stworzenie chóru Gospel dla młodzieży oraz chóru Gospel dla dorosłych. Mieliśmy zacząć 21 marca 2020, ale ogłoszona epidemia pokrzyżowała plany. Nie poddajemy się i nowy start ogłosiliśmy 30 czerwca.

 

Foto: Maciej Famielec