Reklama

Nocna wizyta Prezydenta RP w Łapanowie. Deklaracja 15 mln zł na modernizację i odbudowę wału przeciwpowodziowego

Późnym wieczorem, w poniedziałek, Prezydent Andrzej Duda odwiedził Łapanów. Głowa państwa najpierw spotkała się z mieszkańcami miejscowości która ucierpiała w wyniku niedzielnej powodzi. Około godziny 22.30 przy wale przeciwpowodziowym Andrzej Duda podziękował za ofiarną służbę strażakom, po czym w towarzystwie Wojewody Małopolskiego – Piotra Ćwika oraz Dyrektor RZGW – Małgorzaty Sikory przeprowadził z przedstawicielami mediów briefing prasowy.  

 

Prezydenta w Łapanowie przywitało kilkaset osób. Po pojawieniu się głowy państwa mieszkańcy szybko otoczyli Andrzeja Dudę chcąc zamienić z nim kilka zdań często skarżąc się na obecną sytuację związaną z powodzią, ale również na to w jakiej kondycji znajduje się gmina. Wyrażali żal, że Łapanów dotknęła podobna powódź jak przed 10 laty. W spotkaniu w Łapanowie, prezydentowi towarzyszyli również parlamentarzyści; Beata Szydło, Stanisław Bukowiec oraz Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk.

W trakcie briefingu Andrzej Duda odniósł się do problemu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców gminy Łapanów: Konieczna będzie modernizacja i odbudowa wału. Niestety sprawa jest stara. 10 lat temu była tutaj podobna katastrofa. Nieco inaczej przebiegła, ale problem był ten sam. Przyjechałem zobaczyć wielkie rozgoryczenie mieszkańców, ich żal, po 10 latach trudno nie widzieć dla niego uzasadnienia. Jesteśmy tu i teraz i trzeba tę sprawę załatwić. Rozmawiałem z wojewodą i panią Dyrektor Wód Polskich i wiem, że gmina absolutnie nie dysponuje środkami aby przeprowadzić tą inwestycję. Podobnie Wody Polskie nie mają aktualnie odpowiednich środków.Zobowiązałem się, że zwrócę się do premiera, aby przekazał środki dlatego, że problem może mieć charakter cykliczny. Oszacowano koszt inwestycji, to około 15 milionów złotych. Z jednej strony wydaje się, że to kwota duża, ale w skali państwa mówiąc delikatnie nie jest to kwota oszałamiająca. Musimy te pieniądze zdobyć i tę inwestycję przeprowadzić. Nie da się ja przeprowadzić od zaraz i jutro przystąpić do budowy. Trzeba będzie przejść wszystkie procedury, wykonać dokumentację, ale trzeba z tym ruszyć, to musi być zrobione. Inaczej Łapanów może mieć ponownie ten sam problem. Mieszkańcy pytają w jaki sposób żyć mając na karku świadomość zagrożenia, które było kiedyś i wróciło. Rodziny, które zostały poszkodowane otrzymają pomoc w maksymalnych rozmiarach.

Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski powiedział z kolei, że wszystkie wnioski, które wpłynęły z 10 gmin do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o udzielenie wsparcia finansowego poszkodowanym zostały już realizowane poprzez przelanie łącznie ponad miliona złotych na konta gminnych ośrodków pomocy społecznej. Pomoc dotyczy 217 gospodarstw na terenie województwa.

Małgorzata Sikora, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie powiedziała, że podległa jej instytucja jest gotowa do budowy wału przeciwpowodziowego. Gdy tylko zostanie uruchomiona dotacja, będziemy działać. Mam nadzieję, że za 3-4 lata spotkamy sie tutaj na odbiorze inwestycji. Dzięki temu bezpieczeństwo Łapanowa, po pierwszym etapie prac było zagwarantowane. Do pełnej ochrony przeciwpowodziowe będą potrzebne również zbiorniki suche. Ten pierwszy etap jest jednak bardzo ważny i dzięki Prezydentowi i rzadowi polskiemu przeprowadzenie tych prac będzie prawdopodobnie możliwe.