Reklama

Wymiary działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Planujesz budowę domu? Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego projektu lub zlecenia stworzenia go od podstaw koniecznie sprawdź, jakie są wymiary działki. Dzięki temu nie będziesz musiał później zamawiać kosztownych poprawek lub rezygnować z niektórych rozwiązań.

  1. Dlaczego należy zacząć od dokładnego sprawdzenia działki?

  2. Dopuszczalne odległości dla nowego budynku

  3. Zalety gotowych projektów domów

Zebraliśmy najważniejsze wskazówki związane z tym, jak sprawdzić granice działki, co przełoży się na sprawne realizowanie prac projektowych.

Dlaczego należy zacząć od dokładnego sprawdzenia działki?

Emocje towarzyszące budowie własnego domu, potrafią czasami przysłonić niektóre rzeczy, przez co osoby zadowolone z rozpoczęcia realizacji marzenia o własnej nieruchomości często zapominają o sprawdzeniu, czy wybrany przez nich projekt zmieści się na konkretnej działce. Zamiast tego wydają pieniądze na projekty domów, których później nie da się wybudować na działce. Na szczęście można łatwo uniknąć tego typu problemów, a sprawę ułatwiają przepisy, które jasno określają dopuszczalny sposób zabudowy działki. Zapoznanie się z taką dokumentacją może początkowo wydawać się skomplikowane, jednak warto mieć na uwadze, że wystarczy to zrobić raz i dopilnować wszystkich formalności, aby mieć później spokój.

Dopuszczalne odległości dla nowego budynku

W kwestii minimalnej odległości budynku od granic posiadanej działki budowlanej należy kierować się rozporządzeniem z 12 kwietnia 2002 roku wydanym przez Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tymi przepisami minimalna odległość ściany zewnętrznej budynku od granicy najbliższej działki wynosi trzy metry dla ścian pozbawionych okien oraz drzwi. Jeżeli jednak występują takie elementy, odległość wynosi wówczas cztery metry. Dzięki temu można łatwo obliczyć, że jeżeli szerokość działki wynosi 20 metrów, to największy dom, jaki będzie można tam wybudować nie może przekraczać 13 metrów (zakładając, że z jednej strony znajdą się okna lub drzwi, a z drugiej ich nie będzie).

Wspomniane rozporządzenie ułatwia również prawidłowe ulokowanie budynku w obrębie działki. Dzięki temu właściciel posesji zyskuje pewność, że wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tym samym gzymsy oraz okapy nie mogą zmniejszać odległości o więcej niż pół metra. W przypadku wybudowania tarasu lub werandy nie mogą one pomniejszyć podanych odległości o więcej niż 1 metr.

Trudniej natomiast ustalić minimalną odległość, jaką należy zachować pomiędzy zaplanowanym budynkiem a drogą. Tego niestety nie regulują przepisy, dlatego konieczne będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni. Jeżeli nie uda się tu uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, konieczne będzie zawnioskowanie o wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zalety gotowych projektów domów

Dopiero na tym etapie – a więc znając maksymalny rozmiar domu, jaki można zgodnie z prawem wybudować na działce – należy przystąpić do wybrania projektu. Możliwości są tak naprawdę dwie: zlecenie zaprojektowania domu od podstaw (co wiąże się z wyższą ceną i dłuższym terminem realizacji) lub skorzystanie z gotowego projektu. Drugie ze wspomnianych rozwiązań jest coraz częściej wybierane przez osoby, które chcą szybko wybudować dom. Gotowe projekty opracowywane są przez doświadczonych architektów, dzięki czemu zamawiający może liczyć na pełne wsparcie i gwarancję prawidłowego zaprojektowania poszczególnych części domu. Jeżeli jednak okaże się, że dostępny projekt nie spełnia oczekiwań klienta, zawsze można rozważyć jego przerobienie.