Reklama

Tężnia solankowa już otwarta

Od poniedziałku 1 czerwca można korzystać z dobrodziejstwa bocheńskiej tężni solankowej. Wart około 4 milionów złotych projekt łączy w sobie efektowną konstrukcję z możliwością zażywania cennych inhalacji. 

 

Budowa tężni to jeden ze sztandarowych pomysłów burmistrza Stefana Kolawińskiego podczas jego kampanii wyborczej w roku 2010. W kwietniu zeszłego roku przy okazji rozpoczęcia budowy obiektu mówił, że liczy iż tężnia wzbogaci miejską tkankę oraz pozwoli odkryć bocheńskie Planty na nowo. Bardzo się cieszę z powodu otwarcia tężni. Prawdę mówiąc w trakcie prowadzonej przeze mnie kampanii wyborczej tężnia znalazła swoje miejsce.  Przez lata nie udawało się pozyskać znaczących środków, aby można było myśleć o jej budowie. Kiedy już mogliśmy udostępniać tężnię mieszkańcom pojawił się pech w postaci pandemii, która obróciła w niwecz nasze plany – powiedział Stefan Kolawiński w poniedziałkowe popołudnie, kiedy tężnię zaczęli odwiedzać pierwsi mieszkańcy Bochni. Burmistrz przyznał, że konstrukcja obiektu bardzo przypadła mu do gustu.  Ten obiekt bardzo mnie cieszy – tak pod względem architektonicznym jak i funkcji jaką będzie – mam nadzieję,że przez wiele lat – spełniał dla mieszkańców oraz osób, które będą chciały nasze miasto odwiedzić.

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to budowle z drewna pokryte gałązkami tarniny. Ich celem było na początku zagęszczanie solanki podczas produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w wieku XVII. Z czasem odkryto, że inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem mają zbawienny wpływ na zdrowie, ale także leczenie. Solarne inhalacje zaczęto stosować w różnego typu kuracjach już w XIX wieku. Pierwsze i jednocześnie największe tego typu konstrukcje powstały w Ciechocinku, zaprojektowane przez Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Do dziś wysokie na 15,8 m o łącznej długości 1741,5 m służą dzisiaj kuracjuszom, mieszkańcom i turystom.

Dzisiaj w Polsce obserwujemy wręcz lawinowy wzrost budowy nowych obiektów, dzięki którym możemy zażywać drogocennych inhalacji. Tężnie zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki, wytwarzają aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Tężnia niweluje zły wpływ zanieczyszczeń, wzmacnia odporność skutecznie przeciwdziałając wielu dolegliwościom. Oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem przez krótki czas np. przez godzinę wprowadza do naszego organizmu taką dawkę jodu, jaką uzyskalibyśmy alternatywnie podczas trzech dni plażowania nad morzem. Szczególnie na południu Polski można zaobserwować dość częste schorzenia gruczołu tarczycy, które wywoływane są przede wszystkim niedoborem jodu.

Oprócz prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jod powoduje także rozrzedzenie śluzu, co przynosi bardzo dużą ulgę dla osób zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Zawarty w solance brom, rozszerza z kolei oskrzela a wapń działa antyalergicznie. Wskazania lecznicze tężni to przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie, także alergie skóry i choroby tarczycy.

Tężnia w Bochni:

Oficjalne rozpoczęcie inwestycji: film z kwietnia 2019 roku

 

Foto: nadesłane