Reklama

Co w kulturze piszczy? Powiatowy przegląd inicjatyw

Dwa miesiące po wybuchu epidemii COVID-19 w naszym kraju, Polska powoli budzi się do życia. Wiele części gospodarki musiało zmodyfikować swoje działania, by funkcjonować w nowej rzeczywistości. Kultura ucierpiała szczególnie: zakaz zgromadzeń, pozostawanie w domach, brak odwiedzających i lockdown zmusiły instytucje kulturowe, także z naszego regionu, do zmodyfikowania swoich działań. Postanowiliśmy, więc sprawdzić jak wygląda praca wybranych ośrodków kultury w powiecie bocheńskim w czasie pandemii.

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni

GCK swoje działania przeniosło głównie na Facebooka, gdzie udostępniają posty instytucji funkcjonujących na terenie gminy Bochnia dzięki czemu sprawnie działające świetlice w Łapczycy, Nieprześni i innych miejscowościach gminy Bochnia, a także Wiejskie Domy Kultury (np. Cikowice) trafiają do większego grona odbiorców.

Adres WWW: https://gck.bochnia.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/gckczis/

Świetlica w Łapczycy

Świetlica w Łapczycy sprawnie działa na Facebooku gdzie pojawia się kilka postów tygodniowo. Na szczególną uwagę zasługują posty DIY, gdzie w kilku prostych krokach na podstawie zdjęć można nauczyć się wykorzystać nieużywane domowe przedmioty i zamienić je na użyteczne gadżety.

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/swietlicawlapczycy/

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Muzeum na swojej stronie internetowej prowadzi wirtualną wystawę pt.:Pamiątki Dziejów Ojczystych, która jest kontynuacją organizowanej od kilku lat wystawy upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo na profilu muzeum na Facebooku codziennie pojawiają się ciekawostki dotyczące miasta, daty lub eksponatów muzealnych opatrzone długim, ciekawym komentarzem.

Wirtualna wystawa Pamiątki Dziejów Ojczystych: http://www.muzeum.bochnia.pl/pamiatki-dziejow-ojczystych/

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/muzeum.bochnia/

Zamek w Wiśniczu i Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Zamek w Wiśniczu i Muzeum Ziemi Wiśnickiej na swojej stronie internetowej prowadzą cykl o nazwie Wiśniczpedia, czyli jedenastoczęściowy projekt przybliżający dzieje zamku w Wiśniczu, jego właścicieli i roli w historii Polski. To pozycja obowiązkowa dla fanów historii naszego regionu.

Adres WWW: http://zamekwisnicz.pl (Wiśniczpedia znajduje się na stronie domowej)

Centrum Kultury Gminy Łapanów

Centrum Kultury w Łapanowie stworzyło opcję zajęć online z instruktorami, Domy Kultury w Łapanowie, Tarnawie i Sobolowie już od 20 kwietnia zachęcają podopiecznych do kontaktu w sprawie ustalenia, jak mają funkcjonować zajęcia online. Dodatkowo na stronie internetowej pojawiają się zajęcia plastyczne, gdzie dzięki zdjęciom i dokładnemu opisowi można wykonać prace plastyczne (także dla dorosłych).

Adres WWW: http://www.ck-lapanow.pl

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie

GCK w Rzezawie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzezawie dołączają do akcji #NieZostawiamCzytelnika i od 8 do 15 maja udostępniają książki, które czytelnik może odebrać i już nie oddawać. By odebrać książkę należy udać się do biblioteki i odebrać książki znajdujące się w pierwszym korytarzu.

Adres WWW: https://kultura.rzezawa.pl

Miejski Dom Kultury Bochnia

MDK stara się umilić czas izolacji poprzez organizację konkursów. Wśród konkursów można znaleźć „mojamaska” – konkurs na najlepszą maskę, „3 Żywioły” – konkurs z okazji Roku Ziemi, czy „Jak powstaje wiosna” – konkurs na dzieło plastyczne o tematyce wiosennej.

Adres WWW: http://mdk.bochnia.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/mdkbochnia/

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej

GDK w Lipnicy Murowanej chwali się nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za udział w Rewii Palm Wielkanocnych. Udział poprzez przesłanie zdjęć był rekompensatą za odwołanie wystawy palm wielkanocnych w Warszawie i szansą na zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego.

Adres WWW: http://kulturalipnica.pl

Biblioteka Miejska w Bochni

Od 11 maja Biblioteka Miejska ponownie otwiera drzwi dla czytelników. Nowe godziny otwarcia to od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00 z przerwami technicznymi od 10:00 do 10:30 i od 13:00 do 13:30. Wprowadzone są również nowe zasady, min: brak dostępu do półek, wszystko podaje bibliotekarz; każda oglądana książka MUSI zostać wypożyczona; wszystkie książki, które wracają do biblioteki trafiają na 3-dniową kwarantannę. Więcej informacji można znaleźć na stronie Biblioteki. Zamknięta pozostanie filia nr 5 w Szpitalu Powiatowym.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży organizuje e-konkurs To i owo o Książce. Detale konkursu można znaleźć na stronie Biblioteki na Facebooku.

Adres WWW: https://biblioteka-bochnia.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/Powiatowa-i-Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Bochni-571385216231084/

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie

CKSiT organizuje konkurs z okazji Dnia Matki. Udział biorą dzieci, których prace trzeba przesłać do 21 maja na adres mailowy CKSiT. Prężnie działa również profil na Facebooku gdzie można znaleźć min. filmy od instruktorów. CKSiT włączyło się również w akcję szycia maseczek, które następnie zostały dostarczone do mieszkańców gminy Żegocina.

Adres WWW: http://cksitzegocina.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/Centrum-Kultury-Sportu-i-Turystyki-w-Żegocinie-303344420344782/

Przygotował: Krzysztof Migdał