Reklama

Rząd ogłosił wprowadzenie II etapu znoszenia zakazów. Nowe przepisy będą obowiązywać od 4. maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie II etapu znoszenia zakazów od 4. maja. „Konsekwentnie odmrażamy gospodarkę, ale nie luzujemy zasad bezpieczeństwa”– powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Transmisja wciąż może szybko przyspieszyć” – ostrzega minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Oto zmiany w przepisach, które będą obowiązywać od 4. maja:

Działalność gospodarcza – od 4 maja otwarte zostaną centra handlowe i hotele, zniesione zostaną także istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte, ale będzie obowiązywał limit osób i zakaz spożywania posiłków. Zostaną otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe. Wprowadzony będzie jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak nadal kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni.

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i przebywających na kwarantannie. Ten zakaz zostanie zniesiony. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje jednak nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane będą czynne w weekendy.

Uchylony został zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4. maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostaną jednak zamknięte.

6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je jednak zamknąć.
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6. maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
– przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
– gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa:
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
– zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
– obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
– pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
– ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
– kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Wprowadzenie kolejnego etapu planowane jest za kolejne dwa tygodnie. Według premiera możliwe jest wcześniejsze wprowadzenie III etapu, pod warunkiem, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu.

źródło:www.gov.pl