Reklama

Susza i apel o ograniczenie zużycia wody i ochronę przeciwpożarową

Z apelem o ograniczenie zużycia wody, zwłaszcza w ogrodach ale i codziennych potrzebach zwrócił się do mieszkańców miasta magistrat Bochni.  Andrzej Koprowski z Urzędu Miasta zwraca również uwagę na zachowanie szczególnej uwagi na niebezpieczeństwo pożarów. Ten ostatni fragment apelu nawiązuje do zarejestrowanego (publikowanego poniżej) filmiku pokazującego bezmyślne wypalanie łąk na terenie miasta i walkę strażaków z pożarem.  

Susza, która coraz mocniej doskwiera obecnie w Polsce wymusza na nas określone działania. Sytuacja hydrologiczna spowodowana brakiem śniegu w zimie i brakiem opadów obecnie jest bardzo poważna. Zagrożone są uprawy, istnieje także niebezpieczeństwo wystąpienia braku dostaw wody pitnej do naszych domów. Stan wód w rzekach i zbiornikach wodnych jest bardzo niski, a prognozy pogody nie dają nadziei na opady, które mogłyby ten stan zmienić.

Do tego z pewnością obserwujecie Państwo doniesienia o bardzo dużej ilości pożarów traw i lasów. Jest to o tyle niebezpieczne, iż często przyczyna pożarów jest bezmyślność lub zwykła beztroska. Prosimy o ograniczenie podlewania roślin a szczególnie trawników i ograniczenie zużycia wody w naszych codziennych potrzebach. Prosimy także o zachowanie najwyższej ostrożności przeciwpożarowej. Nie rzucajmy byle gdzie niedopałków papierosów, nie używajmy otwartego ognia, nie zostawiajmy szklanych i plastykowych butelek, które działając jak soczewka mogą spowodować pożar. Mamy także nadzieję, że przy obecnej świadomości zagrożenia jakie ze sobą niesie wypalanie traw zarówno dla naszych domostw, zabudowań jak i samej przyrody, nikomu nie przyjdzie to do głowy. Apelujemy do Mieszkańców miasta Bochnia oszczędzajmy wodę i nie stwarzajmy zagrożeń pożarowych! – napisał Andrzej Koprowski

 

W ubiegłym tygodniu pojawił się w sieci filmik przedstawiający wypalanie traw w Bochni. Dzięki zgodzie autora filmu prezentujemy zarówno moment powstawania pożaru jak i walkę z nim strażaków z PSP Bochnia. W trakcie filmu zastosowaliśmy wyciszenia niektórych wypowiedzi oburzonych pożarem mieszkańców.