Reklama

Jak wyrobić wizę do USA?

Mimo że nie ma obowiązku posiadania wizy, chcąc wybrać się do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres nieprzekraczający 90 dni, warto wiedzieć, jak wyrobić wizę do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza, gdy masz zamiar przebywać na terenie USA dłużej niż 3 miesiące lub podróżujesz w innym celu niż odwiedzenie rodziny czy też zwiedzanie ciekawych miejsc.

 

Sam proces ubiegania się o amerykańską wizę nie jest skomplikowany, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Krok 1 – Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku wizowego

W przypadku najpopularniejszego rodzaju wizy – czyli wizy turystycznej lub często łączonej w jedną wizy turystyczno-służbowej, do złożenia wniosku wizowego (formularz DS-160) niezbędny jest tylko paszport i aktualne zdjęcie. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż zakładany okres pobytu w USA. Nie zapomnij także o zdjęciu – Amerykanie wymagają, aby było wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wydrukowana fotografia ma mieć rozmiar 5×5 cm, a jej odpowiednik elektroniczny rozdzielczość 600×600 pikseli lub maksymalnie 1200×1200 pikseli. Zdjęcie należy dołączyć w trakcie składania elektronicznego wniosku wizowego, a wydrukowane odbitki zabrać ze sobą na rozmowę z konsulem.

Krok 2 – Złożenie wniosku wizowego przez Internet

Uzbrojony w paszport i elektroniczne zdjęcie możesz przystąpić do składania wniosku przez Internet – poprzez stronę amerykańskiego Departamentu Stanu. Jednym z pierwszych kroków jest wskazanie placówki, w której chcesz ubiegać się o wizę. Możesz zdecydować się na wizytę w Ambasadzie USA w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.

Formularz składa się z kilkudziesięciu pytań. Pamiętaj, że mimo iż dostępne jest tłumaczenie treści pytań, odpowiedzi na nie musisz udzielić w języku angielskim (na większość z nich wystarczy odpowiedzieć tak lub nie). Pytania dotyczą danych osobowych, danych z paszportu, a także np. przebytych podróży w ostatnich latach. Więcej o wypełnianiu wniosku dowiesz się z tekstu https://wizaonline.org/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/.

Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi uzyskasz potwierdzenie złożenia formularza DS-160, które koniecznie wydrukuj.

Krok 3 – Wniesienie opłaty wizowej i umówienie spotkania z konsulem USA

Termin rozmowy z konsulem umówisz korzystając z internetowego systemu wyznaczania spotkań. W jednym z końcowych kroków rejestracji zostaniesz przeniesiony do zakładki umożliwiającej dokonanie płatności. Kwota pojawi się w dolarach amerykańskich, natomiast transakcji dokonasz w złotówkach. Na dzień dzisiejszy koszt uzyskania wizy turystycznej wynosi 720,00 zł.

Pamiętaj o zapisaniu lub wydrukowaniu potwierdzenia płatności. Aby umówić spotkanie z konsulem, musisz podać w systemie: numer paszportu, numer potwierdzenia wniesienia opłaty za wizę oraz kod kreskowy, umieszczony na potwierdzeniu złożenia wniosku DS-160. Po poprawnym wypełnieniu danych uzyskasz dostęp do grafiku wybranej placówki, w którym wystarczy wskazać optymalny termin rozmowy.

Krok 4 – Rozmowa z konsulem USA

Krok czwarty zdecydowanie przybliża cię do otrzymania wizy. Staw się w placówce co najmniej 20 minut przed planowaną godziną rozmowy. Nie martw się, jeśli nie znasz języka angielskiego – spotkania mogą być prowadzone również po polsku. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentów – paszportu, odbitki fotografii, potwierdzenia złożenia formularza DS-160, wniesienia opłaty oraz umówienia się na rozmowę z konsulem.

Konsul zada kilka podstawowych pytań o planowany wyjazd do USA, o twoją pracę, sytuację rodzinną czy dotychczasowe podróże. Od razu poznasz decyzję. Jeśli konsul pozytywnie rozpatrzy twoją aplikację – twój paszport zostanie w placówce, dostaniesz kartkę z informacjami o możliwych sposobach jego odbioru z już wklejoną promesą wizową. W przypadku odmowy przyznania wizy paszport zostanie zwrócony ci od razu.

Jak widzisz, aplikacja o wizę do USA nie jest skomplikowana. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz i zgromadzisz niezbędne dokumenty, by szybko przejść przez proces uzyskania amerykańskiej wizy.

Pamiętaj jednak, że w okresie pandemii koronawirusa wydawanie wiz do USA zostało wstrzymane, również podróże z Europy do USA są wstrzymane do odwołania.

Zdjęcie: Unsplash.com