Reklama

Miasto i gmina deklarują pomoc dla lokalnych przedsiębiorców

Rząd z końcem marca ogłosił uruchomienie tak zwanej tarczy antykryzysowej, równolegle do niej pomoc dla mieszkańców Małopolski ogłosił samorząd wojewódzki. Czy w Bochni pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie ze strony samorządów? 

 

Czynsz za wynajem lokalu, opłata za wieczyste użytkowanie, podatek od nieruchomości – to obecne bolączki wielu pracodawców, którzy w związku z pandemią koronawirusa muszą rozwiązać problemy swoich firm funkcjonując w sytuacji niepewności jutra oraz mniej lub bardziej obniżonych przychodów. Jeszcze w marcu – zanim władze krajowe określiły program pomocy „tarczą” na stronie facebookowej Gminy Bochnia pojawił się wpis wójta Marka Bzdeka, który zadeklarował pomoc przedsiębiorcom, którzy odczują skutki kryzysu wywołanego pandemią.

 

Szanowni Państwo, obecna sytuacja jest bardzo ciężka dla przedsiębiorców, sklepów, lokali usługowych, przewoźników. Jako Wójt nie pozostanę obojętny i w ramach swoich możliwości i kompetencji wprowadzę ulgi i ułatwienia, aby w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i jednocześnie ochronić miejsca pracy. Deklaruje, że płatności podatków lokalnych na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane lub rozkładane na raty. Będzie również możliwość składania wniosków o umorzenie – napisał wójt Bzdek

Miasto Bochnia również deklaruje, że pomoże przedsiębiorcom. Działania wspomagające przedsiębiorców będą podjęte, jednak ich skala uwarunkowana jest możliwościami finansowymi miasta – mówi Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu. Na chwilę obecną brakuje jeszcze konkretów pomocy, co ma być spowodowane koniecznością określenia możliwości i skali jej udzielenia. Czekamy na informację o funduszach lokalnych od wojewody i od marszałka województwa. Dokładna analiza informacji, które już posiadamy i tych które możemy uzyskać pozwoli na określenie działań Urzędu Miasta. Szczegółowa informacja o tym, które firmy stanęły – oprócz całej gałęzi usług zatrzymanych tzw. ustawą o koronawirusie – jest niezbędna. Miasto swoje wydatki finansuje z wpływów pochodzących z podatków, dotacji i opłat np. za najem – relacjonuje Andrzej Koprowski.

Ograniczenie możliwości prowadzenia działalności przedsiębiorców spowodowało, że do urzędu miejskiego wpływają już wnioski o obniżenie lub zaniechanie pobierania opłat za czynsz od lokalnych przedsiębiorców. Andrzej Koprowski podaje, że 90% budżetu miasta to wydatki stałe, a pozostałe 10% to środki na inwestycje. Przekazanie tych środków na cele związane z pomocą dla potrzebujących musiałyby wiązać się ze zmianą prawa. Tu prace muszą trwać, chyba że szczebel decyzyjny pozwoli na wstrzymanie inwestycji i przekazanie środków na inne cele. Nie jest to jednak proste, ponieważ te inwestycje są dotowane z Funduszy Europejskich. Musiałyby nastąpić zmiany również w prawie unijnym… Liczymy się też ze zmniejszeniem wpływów do UM, właśnie dlatego, że firmy stanęły lub ograniczyły działalność. Na tę chwilę mogę jedynie powiedzieć, że jakoś tę biedę musimy podzielić i znaleźć tzw. „złoty środek”, który pozwoli na złapanie oddechu tym, którzy najwięcej tracą, jednocześnie nie doprowadzając do bankructwa Miasta – powiedział Koprowski.

Pierwszą sygnałem, że miasto chce wyjść naprzeciw tym przedsiębiorcom, którzy z racji ograniczeń spowodowanych koronawirusem musieli zmienić charakter swojej działalności lub ją ograniczyć jest próba stworzenia banku informacji na miejskiej stronie internetowej bochnia.eu o usługach bądź też sprzedaży bezpośredniej.  Będą tam na bieżąco aktualizowane dane kontaktowe firm oraz zakres świadczonych usług lub sprzedaży.

Każdy, kto będzie chciał skorzystać np. z usług cateringowych prowadzonych przez restauracje i bary będzie mógł znaleźć informacje o działających w ten sposób firmach z podanym kontaktem do nich.

Podobną pomoc Urząd oferuje innym branżom. Wiadomo, że zamknięty jest również plac targowy przy ul. Partyzantów, a właśnie teraz przypada okres nasadzeń zarówno roślin użytkowych, takich jak pomidory, ogórki, wszelkie krzewy owocowe i rośliny ozdobne. Jeżeli któryś z producentów prowadzi sprzedaż bezpośrednią to także może się znaleźć na tej liście, a wiadomo jak cenne są warzywa i owoce, szczególnie te wyhodowane we własnych ogródkach dla naszego zdrowia – czytamy na stronie Urzędu Miasta Bochnia.

Przedsiębiorców chętnych przekazać informacje dotyczące swojej działalności podajemy adres mailowy, na który mogą Państwo przesyłać swoje dane kontaktowe: promocja@um.bochnia.pl