Reklama

Kiedy najlepiej kupić tani węgiel? Co wpływa na cenę ekogroszku?

Ekogroszek zdobył sobie rzesze zwolenników wśród osób poszukujących taniej metody ogrzewania budynków. Tym, co najczęściej podkreślają użytkownicy jako ważny powód wyboru tego typu opału, jest świetna relacja jakości do ceny oraz względy czysto ekologiczne.

 

Osoby ogrzewające swój dom ekogroszkiem wspominają także często o wygodzie użytkowania. Pośród różnorodnych ofert sprzedaży ekogroszku łatwo się jednak pogubić. Mając niewielką wiedzę, możemy popełnić znaczące błędy w planowaniu domowego budżetu związanego z ogrzewaniem i w środku sezonu stanąć przed koniecznością składania kolejnego zamówienia. Aby opalanie tym rodzajem paliwa rzeczywiście było tanie, należy zrozumieć, co ma największy wpływ na ceny ekogroszku. To pozwoli nam wybrać ofertę, która okaże się najbardziej korzystna w dłuższym przedziale czasowym.

Cena ekogroszku zależy od jego kaloryczności

Nie jest to bynajmniej stwierdzenie odkrywcze. Ekogroszek generalnie jest uznawany za jeden z lepszych materiałów opałowych, jakie można znaleźć na rynku. Jednak kupowanie na podstawie najniższej ceny ekogroszku ma sens tylko wtedy, kiedy na niższe parametry opału decydujemy się w pełni świadomie. Jeśli poszukujemy dobrego opału na cieplejsze miesiące, warto zdecydować się na ekogroszek o niższej kaloryczności wynoszącej 24 MJ/kg. Wysokie temperatury panujące na zewnątrz budynku ograniczają zwykle nasze zapotrzebowanie na energię cieplną. W tym czasie ogrzewamy domy niemal wyłącznie w godzinach nocnych. Ekogroszek o wysokiej wartości opałowej nie będzie więc przez nas w pełni wykorzystany. Z kolei od jesieni do wiosny lepszym wyborem będzie wysokokaloryczny ekogroszek. Ceny takiego paliwa są oczywiście wyższe, jednak będziemy mogli zużyć go mniej dla uzyskania oczekiwanego efektu. Ominie nas również konieczność częstego uzupełniania kotła.

Na co nie warto się godzić w zamian za niską cenę ekogroszku?

Tym, czego w żaden sposób nie można pominąć podczas wyboru opału, jest zwracanie uwagi na wszystkie jego parametry. Jeśli choć jeden z nich przekracza dopuszczalną skalę, warto bezwzględnie zrezygnować z zakupu, aby uniknąć późniejszych problemów. Dobrej jakości ekogroszek cechuje się niską spiekalnością nie przekraczającą 20-25 RI. Dzięki temu podczas spalania ekogroszku zminimalizowane jest ryzyko powstawania trudnych do usunięcia spieków, które mogą doprowadzić do poważnej awarii. Zawartość siarki nie powinna być przy tym większa niż 1%, inaczej zakupiony ekogroszek będzie powodował odczuwalne zanieczyszczenie w otaczającym nas środowisku. Popiół powinien stanowić maksymalnie 10% opału, co pozwoli nam na zachowanie pieca lub kotła w czystości bez wkładania w to uciążliwej pracy. Ekogroszek nie będzie się dobrze palił, jeśli będzie zbyt suchy. Jednak już wilgotność przekraczająca 15% spowoduje problem w samym procesie początkowego rozpalania, co stawia zasadność jego używania pod dużym znakiem zapytania. Podane tutaj wartości należy traktować jako graniczne. Wiodący sprzedawcy, tacy jak taniopal.pl, zajmują się dystrybucją wyłącznie wysokojakościowego ekogroszku, którego parametry są zdecydowanie lepsze niż wartości, które wymieniamy. Poszukując dobrego dostawcy warto zwracać uwagę na podobne szczegóły i na podstawie tego ocenić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalistą, któremu możemy zaufać.

Dobry ekogroszek – cennik zmienia się w zależności od pory roku

Świetnej jakości ekogroszek kupimy bez problemu o każdej porze roku. Sklepy zajmujące się sprzedażą opału są przygotowane na różne ewentualności i mogą dostarczać zamówienia niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli jednak poszukujesz oszczędności, warto pomyśleć o zakupie ekogroszku wiosną lub latem, kiedy nie jest to towar szczególnie popularny. Działając z wyprzedzeniem masz szansę trafić na korzystne promocje. Nie należy się przy tym obawiać, że zakupiony opał utraci swoje właściwości podczas przechowywania. Zapakowany w worki foliowe z systemem mikrowentylacji ekogroszek jest świetnie zabezpieczony przed wilgocią podchodzącą z ziemi i procesem wietrzenia. Dzięki temu możemy go zakupić w dogodnym momencie i spokojnie magazynować przez wiele miesięcy.