Reklama

Zmarł proboszcz parafii w Drwini

Zmarł proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Drwini. Od dwóch dni przebywał w domowej kwarantannie związanej z zarażeniem koronawirusem. Nie są znane jeszcze powody śmierci kapłana. 

Ks. Roman Kopacz urodził się 27 lutego 1961 roku w Jaśle, jako syn Piotra i Olgi z domu Bukartyk. Egzamin dojrzałości złożył w 1980 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 25 maja 1986 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Gręboszów (od 26 czerwca 1986 roku), Bobowa (od 23 sierpnia 1989 roku) i Szczepanowice (od 1 września 2006). Od 1991 roku do 1999 roku pracował jako misjonarz na Ukrainie. W dniu 2 października 2000 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Przybysławicach. Z dniem 1 lipca 2007 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Drwini. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Uście Solne i dekanalnego duszpasterza małżeństw i rodzin w tymże dekanacie. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1997 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale. Informacje o dacie pogrzebu zostaną podane w późniejszym czasie.

Ks. Roman Kopacz w roku 2011, będąc już administratorem parafii w Drwini świętował jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Dzisiaj miał poczuć się gorzej. Do księdza została wezwana karetka pogotowia. Mimo reanimacji proboszcz z Drwini zmarł.

Dzisiaj na stronie Urzędu Gminy Drwinia pojawił się komunikat wójta – Jana Pająka, w którym potwierdzona została informacja na temat zarażenia mieszkańca gminy Drwinia. Wójt nie potwierdził ani nie zaprzeczył doniesieniom lokalnych mediów o tym, że zarażony jest kapłan. Poinformował jednak, że „na prośbę Bocheńskiego Sanepidu pracujemy nad tym aby wskazać osoby, które miały z nim bezpośredni kontakt od 13 marca 2020 roku.” W sieci pojawiły się równolegle informacje, że kontakt z chorym proboszczem mieli inni kapłani. Potwierdził to niejako pośrednio dzisiejszy, poranny komunikat kurii diecezjalnej w Tarnowie, w którym czytamy: w związku z objęciem kwarantanną księży posługujących w parafiach dekanatu Uście Solne, tj.: Cerekiew, Drwinia, Grobla, Niedzieliska, Okulice, Strzelce Wielkie, Szczurowa, Uście Solne, informujemy wiernych tychże parafii, by we wszelkich potrzebach duszpasterskich kontaktowali się telefonicznie ze swoimi księżmi proboszczami, oni zaś będą informować, jakie dalsze działania i w jaki sposób należy podjąć.