Reklama

Premier zapowiedział wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Duże ograniczenia

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier  rządu – Mateusz Morawiecki poinformował o szeregu decyzjach związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

 

Premier poinformował, że od niedzieli  zostanie wstrzymany ruch międzynarodowy kolejowy i lotniczy. Zamknięte zostaną, na razie na 10 dni (z możliwością przedłużenia tego okresu) , granice z innymi państwami Unii Europejskiej. Na wszystkich przejściach granicznych będą prowadzone kontrole, co więcej granicy poza szczególnymi przypadkami nie będą mogli przekraczać obcokrajowcy. Ci, którzy pracują w naszym kraju będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę. Zostaną jej poddani również obywatele polscy wracający do kraju.  Wystąpienie premiera dotyczyło również decyzji o tymczasowym zamknięciu pubów, restauracji, klubów. Ograniczone ma być również funkcjonowanie galerii handlowych (sprzedaż ograniczy się do aptek, sklepów spożywczych, drogerii oraz pralni). Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i samochodowy zostaje utrzymany. Sklepy pozostaną otwarte.

 

Premier poinformował, iż z dniem dzisiejszym wprowadzony został zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Decyzja ta dotyczy tak instytucji publicznych, samorządowych, ale i uroczystości religijnych. Uczestniczący w konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził: Od tego, jak się zachowamy się teraz i w najbliższych dniach, zależy los nasz i naszych najbliższych.