Reklama

Jaki jest najtańszy kurier w Polsce?

Najtańszy kurier, ale dla kogo?

Spoiler alert: najtańszy kurier to prawdopodobnie kurier InPost, ale oczywiście nic na tym świecie nie jest proste. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki jest najtańszy kurier, to przede wszystkim muszę cię spytać kim jesteś. Pokaż mi swoją paczkę, a powiem ci kim jesteś, nie? No to tu jest odwrotnie: powiedz mi kim jesteś a powiem ci gdzie szukać tego najtańszego kuriera. Czym innym jest najtańszy kurier dla klientów indywidualnych, a czym innym dla firm, szczególnie tych operujących w branży e-commerce, które kurierem wysyłają zamówienia klientom sklepów internetowych. A najtańszy kurier jaki się da to kluczowa sprawa dla e-sklepu. Dlaczego? Bo kurier to najpopularniejsza forma dostawy – 58% osób kupujących w sieci deklaruje, że najczęściej korzysta z tej właśnie formy dostawy (raport Gemius 2019) – a cena dostawy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze sklepu (37% wskazań, drugie miejsce w rankingu; raport Gemius 2019). 

No dobra, wracając do tematu, to dlaczego najtańszy kurier dla klientów indywidualnych i dla firm to różne sprawy? Ano dlatego, że klienci indywidualni płacą według standardowego cennika (ewentualnie mogą skorzystać z oferty pośredników), a przedsiębiorstwa mają na ogół indywidualne umowy z operatorem logistycznym, dzięki czemu płacą mniej przesyłkę (często jednolitą stawkę niezależnie od typu wysyłanej paczki). Klienci indywidualni mogą za to przy każdej przesyłce wybierać inną firmę kurierską, bo bywa, że zależnie od parametrów paczki różne firmy wypadają najtaniej.

Najtańszy kurier dla klientów indywidualnych

Jeśli nie chce ci się studiować cenników wszystkich firm kurierskich przy każdej wysyłce, to możesz sprawdzić cenę konkretnej przesyłki w kalkulatorze przesyłek kurierskich. To taka strona internetowa, który wyliczy ci ile będzie kosztowało nadanie przesyłki o wskazanych parametrach i na określonych warunkach u różnych operatorów. Ostrzegam jednak, że kalkulatory cen usług kurierskich to w rzeczywistości strony pośredników, więc ceny w nich podane mogą różnić się od tych z cennika ogólnego. Chociaż często te ceny są niższe, to pośrednicy nie zawsze mają dostęp do pełnej oferty wszystkich firm. Już pomijam, że w niektórych z nich trzeba zarejestrować się w serwisie żeby w ogóle zobaczyć jakieś ceny.

Natomiast jeżeli chcesz mieć ogólną orientację, żeby wiedzieć gdzie zacząć szukać, to Polski Instytut Badań Jakości PIBJA zrobił w 2017 analizę cenników siedmiu wiodących firm kurierskich w Polsce, uwzględniającą różne typy przesyłek, w różnych gabarytach i o różnej wadze (od jednego do dwudziestu kilogramów). Najtańszy kurier według tej analizy to InPost, który uzyskał wynik 93%. Z kolei w badaniu opinii klientów przeprowadzonym przez PIBJA w 2019 roku InPost uzyskał wynik 100% w kategorii “Stosunek jakości do ceny”. W tej chwili najtańszy kurier w ofercie InPost kosztuje 12,90 zł (przy nadaniu w paczkomacie), a więc mniej niż u większości innych operatorów.

 Najtańszy kurier dla firm

Jeżeli masz lub reprezentujesz firmę, na przykład sklep internetowy i szukasz pakietu usług kurierskich, to brakuje podobnych aktualnych badań rynku, a ten zmienia się niestety dość dynamicznie. Najnowsze badanie jakie można znaleźć w internecie pochodzi z 2016 roku. Przeprowadzili je redaktorzy portalu Nowy Outsourcing, wysyłając zapytanie ofertowe dotyczące wysyłki 100 paczek krajowych i 20 zagranicznych do kilku firm kurierskich. Najtańszą propozycję otrzymali wtedy od firmy InPost (wówczas nowego gracza na rynku usług kurierskich), która zaproponowała cenę o prawie 300 zł niższą od najtańszego konkurenta (którym okazał się być DHL). Od tego czasu wiele się mogło zmienić, bo rynek logistycznych jest bardzo dynamiczny. Na przykład InPost obecnie nie wysyła paczek za granicę. Zbliżony do wspomnianego pakiet usług oferowany przez InPost (Maxi Firma 100 – obejmujący 100 przesyłek kurierskich i paczkomatowych) kosztuje obecnie ok. 1100 zł. W grę wchodzi też fulfillment, czyli kompleksowa usługa procesów logistycznych w e-handlu, ale to już temat na osobny artykuł.