Reklama

Materace visco – co odróżnia je od materaców lateksowych?

 

Coraz więcej osób zamiast klasycznych materacy sprężynowych wybiera rozwiązania piankowe. Są one nie tylko o wiele bardziej poręczniejsze, ale również charakteryzują się właściwościami antyalergicznymi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych właściwościach. Bardzo popularne w ostatnim czasie stają się materace z pianki visco, które bezpośrednio konkurują z materacami z pianki lateksowej. Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

 

Czym są materace lateksowe? Czy warto wybrać takie rozwiązanie do naszej sypialni?

Materace lateksowe są produktami piankowymi, szczególnie polecanymi małym dzieciom oraz alergikom. Sposób ich wykonania sprawia, że nie zbierają one alergenów, roztoczy oraz kurzu, przez co określane są przez producentów mianem materacy hipoalergicznych. W wielu przypadkach materace te są mniejsze i cieńsze od klasycznych sprężynowców czy nowocześniejszych materacy kieszeniowych. Ponadto materace lateksowe wykonane są z naturalnych, biodegradowalnych składników. Zazwyczaj jest to kauczuk naturalny. Na rynku znajdziemy jednak modele wyprodukowane z mieszanek kauczuku syntetycznego oraz naturalnego. Są one odporne na zachlapania oraz zalania przez różnego rodzaju ciecze. Ostatnio coraz częściej materace lateksowe wypierane są przez produkty wykonane z pianki termoelastycznej. Tego typu produkty wchodzą w skład serii Sleepmed by Hilding Anders, przygotowanej przez renomowaną, skandynawską markę z tradycjami.

 

Czym cechują się materace wykonane z pianki termoelastycznej?

Materace z pianki termoelastycznej, inaczej znanej jako pianka visco to nowa generacja materacy piankowych. Została ona wynaleziona jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku na zlecenie NASA do wykorzystania w kosmosie, jednak specjaliści z całego świata szybko ujrzeli w tej technologii nowe możliwości lecznicze. Od połowy lat 90-tych pianka visco dostępna jest w produktach medycznych i ortopedycznych, a początkiem XXI wieku trafiła do sklepów z materacami jako produkt codziennego użytku w domach na całym świecie. Pianka visco ma szczególne właściwości. Nie tylko pozytywnie wpływa na jakość codziennego snu, ale również wspomaga regenerację naszego organizmu i pozwala na niwelowanie bólów kręgosłupa oraz mięśni. Wykorzystywana jest również w łóżkach osób sparaliżowanych, które dużo leżą w ciągu doby, ponieważ zapobiega powstawaniu odleżyn. Pianka visco stworzona została z poliuretanu i innych składników dodatkowych, dzięki czemu cechuje się niesamowitą sprężystością i pozwala na idealne dostosowania się do ciała leżącego. To właśnie dlatego znana jest również pod nazwą pianka memory. Kolejną ciekawą cechą pianek leniwych jest to, że zatrzymuje ona ciepło, dzięki czemu doceniana jest przez zmarzluchów.

Materace z pianki visco wspomagają również przepływ krwi w naszym organizmie, zapobiegają jego przegrzaniu lub ochłodzeniu, uniemożliwiają rozwój roztoczy i innych mikroorganizmów oraz pomagają utrzymać prawidłową postawę naszego kręgosłupa. Wielu lekarzy poleca materace z pianek leniwych również osobom, które martwią się o powstawanie tak zwanego drugiego podbródka podczas snu. Ponadto osoby szukając nowego materaca powinny wziąć pod uwagę również inne cechy pianki visco. Jest ona niezwykle wytrzymała, dzięki czemu materace z pianki termoelastycznej, chociażby renomowanej skandynawskiej marki Hilding Anders są odporne na uszkodzenia i nadmierną eksploatację. Ponadto nie trzeba zmieniać cyklicznie ich położenia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych materaców sprężynowych lub kieszonkowych.

Czym cechują się materace wykonane z pianki termoelastycznej?