Reklama

Włodzimierz Bernacki zrezygnował z funkcji w strukturach PiS

W poniedziałek senator PiS z okręgu tarnowskiego Włodzimierz Bernacki złożył rezygnację z pełnienia obowiązków w strukturach partii. Dotychczasowe funkcje przestanie sprawować od 1 stycznia 2020 r. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lokalnych liderów Zjednoczonej Prawicy.

Swoją rezygnację na Twitterze potwierdził sam zainteresowany:

Włodzimierz Bernacki został pełnomocnikiem struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie bocheńskim w lutym 2018 r. na skutek trudności w wyborze wspólnego lidera przez lokalnych działaczy. Niezadowolone z tej decyzji było wówczas środowisko związane z Józefem Mroczkiem. Ówczesny wicestarosta wystosował wtedy trzystronnicowy list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym zarzucał szefowi struktur okręgowych „destrukcję lokalnego środowiska PiS” (zobacz: Wicestarosta Mroczek skarży się na posła Bernackiego do… Kaczyńskiego). Z związku z ostatnią decyzją prof. Bernackiego o komentarz poprosiliśmy właśnie Józefa Mroczka:

Trudno mi komentować decyzję pana profesora, która była decyzją autonomiczną. Współpraca z nim, jako posłem i senatorem, układała się dobrze. Wiadomo, że istniały różnice zdań. Nie znam powodów dla których podjął taką decyzję.

Na stanowisku prezesa Zarządu Okręgowego PiS prof. Bernacki zastąpił na przełomie 2016 i 2017 r. Edwarda Czesaka, posła na Sejm RP w latach 2005-2015. W rozmowie z 2017 r. Włodzimierz Bernacki przedstawiał swoje plany na rozwój struktur PiS-u w okręgu, krytykując jednocześnie koalicję PiS-PSL w powiecie bocheńskim (zobacz: Nowy szef PiS w regionie i jego plany. Co z koalicją w Radzie Powiatu? – wywiad). W tej samej rozmowie odniósł się również do osoby Mariusza Zająca, bocheńskiego polityka PiS, doceniając jego zaangażowanie w działalność partyjną i odpierając kierowane w niego słowa krytyki. Były asystent społeczny posła Edwarda Czesaka, obecny radny powiatowy i kandydat w ostatnich wyborach do Sejmu RP sytuację w strukturach okręgu i powiatu ocenia następująco:

Pan Włodzimierz Bernacki będzie pełnił funkcję pełnomocnika struktur PiS na powiat bocheński do 1 stycznia. Współpraca z nim, podobnie jak z każdym parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości, tak w przeszłości jak i teraz była dobra. Nie chcę komentować decyzji pana profesora. To była suwerenna decyzja, którą należy uszanować. Obecnie czekamy na decyzję władz centralnych partii i nowego pełnomocnika struktur PiS, aby móc dalej pracować na rzecz lokalnej społeczności powiatu bocheńskiego.

Były poseł, a obecnie senator wielokrotnie publicznie wyrażał krytykę wobec „Konstytucji dla nauki” – sztandarowego projektu Porozumienia Jarosława Gowina, koalicjanta PiS-u w ramach Zjednoczonej Prawicy. Rezygnacji prof. Bernackiego z pełnienia lokalnych funkcji kierowniczych PiS nie chciał komentować Stanisław Bukowiec. Poseł z Bochni i szef Porozumienia w okręgu tarnowskim zaznacza, że są to wewnętrzne sprawy Prawa i Sprawiedliwości, na temat których nie chce się wypowiadać.

Do sprawy odniósł się poseł Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego PiS:

Dziękujemy panu profesorowi za jego pracę, którą wykonywał m.in. jako prezes zarządu okręgowego i pełnomocnik struktur powiatowych. W najbliższych dniach zostanie powołany nowy pełnomocnik.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Tygodnik „DoRzeczy” funkcję lidera PiS w okręgu tarnowskim ma przejąć Anna Pieczarka – posłanka PiS z Tarnowa, „jedynka” na listach Zjednoczonej Prawicy w minionych wyborach parlamentarnych.

Prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki –  ur. 17. lutego 1960 r. w Proszowicach. Politolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, profesor nauk humanistycznych. W latach 80. działacz „Solidarności” i Polskiej Partii Socjalistycznej. Członek Prawa i Sprawiedliwości – poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji (2011-2019), senator X kadencji (od 2019). Były przewodniczący Sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.