Reklama

Do nieba…z Arethą Franklin – dokument Sydneya Pollacka – „Amazing Grace”.

5 grudnia, godz. 19.00 zapraszamy na ostatnie w 2019 roku spotkanie DKF Maciste. Sezon zakończymy z Arethą Franklin w roli głównej, albowiem obejrzymy jeden z najbardziej poruszających dokumentów muzycznych „Amazing Grace: Aretha Franklin” wyreżyserowany przez Sydneya Pollacka („Tootsie”, „Pożegnanie z Afryką’).

“Maksymalne przeżycie dla ciała I ducha. Niezwykły film!” – Vox

„Jeśli kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z aktem filmowego zmartwychwstania – to właśnie w tym filmie” – Washington Post

„Amazing Grace nie tylko zabiera nas do kościoła, ten film zabiera nas do nieba!” – Fresh Fiction

Amerykańska Królowa Soul i autorka tekstów, Aretha Franklin, nagrywa album gospel pt. „Amazing Grace”, na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku. Śpiewając głównie do afroamerykańskiej publiczności, towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. James Cleveland występuje wraz z Arethą i akompaniuje jej na fortepianie. Podczas drugiej nocnej sesji, na widowni zagościli Mick Jagger i Charlie Watts , ktorzy kończyli właśnie w LA swój album Exile on Main St. Krytyk muzyczny Jordan Hoffman uważa, że ​​zmiany w utworach z tej płyty, takich jak „Shine a Light” i „Let It Loose” zostały bezpośrednio zainspirowane wizytą na tym występie. „Amazing Grace” stał się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszechczasów, ugruntował pozycję Arethy Franklin jako niekwestionowanej Królowej Soul oraz stał się przełomowym momentem dla historii muzyki amerykańskiej na tle przemian społecznych w tym kraju na początku lat 70 ubiegłego wieku. Obraz nigdy dotychczas nigdzie nie prezentowany, nazywany Świętym Graalem, można teraz, po 46 latach od powstania, podziwiać, cofając się w czasie i doświadczając wspaniałych muzycznnych wzruszeń, jakich nie dostarczył jak dotąd żaden muzyczny film dokumentalny. Prawdziwy muzyczny skarb!

Nagrody:

2019 / AARP Movies for Grownups Awards

Nominated : Best Documentary

2019 / Black Reel Awards

Nominated : Outstanding Documentary

2019 / Image Awards (NAACP)

Awarded : Outstanding Documentary

2019 / Miami Film Festival

Nominated, Alan Elliott : Best Documentary

2019 / National Society of Film Critics Awards, USA

Awarded : 3rd place, NSFC Award

Awarded : Best Non-Fiction Film

Reżyserzy:

Sydney Pollack – amerykański reżyser, potomek imigrantów z Rosji. Absolwent m.in. aktorstwa na Neighbourhood Playhouse. Pollack był reżyserem ponad 21 filmów i programów telewizyjnych. Sam zagrał w ponad 30 filmach a także wyprodukował ponad 44 filmów. Za swoją reżyserię otrzymał w sumie 48 nominacji do Oscara a zdobył aż 11 statuetek ( w tym 7 za „Pożegnanie z Afryką”).

Wybrana filmografia:

1969 Czyż nie dobija się koni?

1972 Jeremiah Johnson

1982 Tootsie

1985 Pożegnanie z Afryką

1993 Firma

2005 Tłumaczka

Alan Elliott – twórca musicali, reżyser programów telewizyjnych, producent. Współpracował z Warner Bros, Atlantic. Pośród wielu artystów i gwiazd dla których produkował i pisał znajdują się m.in. Phil Collins, Prince, Quincy Jones Miles Davies, En Vogue , Paul Simon, Debbie Gibson, Tori Amos czy też Jamiroquai. Wyprodukował i przywrócił melomanom „Amazing Grace” do którego prawa kupił w 2007 r.

——————

AMAZING GRACE /2018/

5 grudnia /czwartek/ 2019, godz. 19.00

Kino Regis, ul. Regis 1

bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury, MUSICINE, KINO JAZZ

Zrealizowano przy wsparciu PISF