Reklama

Historia kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć? 

Kiedy wnioskujemy do banku o kredyt, jesteśmy przez jego pracowników analizowani pod wieloma kątami. Prześwietla się nasze dochody, wydatki, inne zadłużenia. Zwraca uwagę chociażby na wiek,stan cywilny, formę zatrudnienia czy wykształcenie. Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach może się ona okazać tym, co zadecyduje o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu naszego wniosku. W związku z tym co powinniśmy o niej wiedzieć? Czym ona właściwie jest, jak ją sprawdzić i czy da się ją poprawić?

 

 

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, zawiera informacje odnośnie zaciąganych przez nas zobowiązań. Tego, kiedy je zawarliśmy, z kim i przede wszystkim czy spłacamy je w terminie. Nie dotyczy to tylko kredytów, ale także pożyczek, jeśli dana firma pożyczkowa współpracuje z BIK-iem.

Właśnie – BIK. Ludzie chcą sprawdzać BIK, czyścić BIK, usuwać BIK. Czym on właściwie jest? Biuro Informacji Kredytowej nie jest bazą dłużników, taką jak na przykład Krajowy Rejestr Dłużników. Przechowuje historię kredytową wszystkich polskich kredytobiorców. Nie tylko tych, którzy mają trudności z regulowaniem swoich długów na czas.

W momencie, kiedy podpisujemy umowę kredytową, informacja o tym zostaje przekazana do BIK. Później baza jest aktualizowana o dane na temat tego, czy wywiązujemy się terminowo ze spłaty kolejnych rat.

Dlaczego historia kredytowa jest taka ważna?

We wstępie do tego artykułu znalazła się informacja, że historia kredytowa może być kluczowa podczas rozpatrywania naszego wniosku o kredyt. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że udzielanie kredytów jest dla każdego banku sporym ryzykiem. To w końcu jego główne źródło zarobku. Nie może więc pozwalać sobie na to, aby rozdawać pieniądze na prawo i lewo. Skończyłoby się to tak, że potem nie dość, że by na tym nie zyskiwał, to jeszcze tracił.

Historia kredytowa daje dobry ogląd na to, czy ktoś jest wiarygodnym kredytobiorcą. W końcu jeśli dana osoba w przeszłości spłacała swoje wszystkie kredyty wzorowo, to czemu nie miałoby tak być także i tym razem?
Duża ilość pozytywnych wpisów w BIK znacznie wzmacnia szanse na uzyskanie kredytu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zaimponować na przykład dochodami. Z kolei występowanie negatywnych wpisów może otrzymanie kredytu skutecznie udaremnić.

Nieposiadanie żadnych wpisów w bazie, co jest typowe szczególnie dla bardzo młodych ludzi, też wbrew pozorom nie jest rzeczą dobrą. Oczywiście, lepiej nie mieć wpisów żadnych, niż mieć wpisy negatywne. Jednak dla banku stanowi to pewien problem. Nie może oszacować, czy warto komuś zaufać, jeśli nie jest tego w stanie oprzeć na żadnych danych. Pusta historia kredytowa może się boleśnie odgryźć chociażby podczas wnioskowania w młodym wieku o kredyt hipoteczny.

Negatywna historia kredytowa to nie koniec świata i nie zamyka nam ona całkowicie drogi do wymarzonego kredytu. Może jednak wymagać skorzystania z usług profesjonalnych pośredników kredytowych, takich jak Habza Finanse. Oni będą w stanie poradzić sobie z tym problemem i uzyskać dla nas kredyt nawet w takiej trudnej sytuacji. Z kolei samodzielne próby wnioskowania o kredyt prawdopodobnie spalą na panewce.

Czy historię kredytową można poprawić?

Najmądrzejszą opcją jest rozpoczęcie budowania dobrej historii kredytowej już w młodości. Dzięki temu nawet jeśli po drodze zdarzy się jakiś poślizg w spłacie, to jeden negatywny wpis utonie w morzu wpisów pozytywnych.

Jak to robić? Nie jest to trudne ani skomplikowane. Wystarczy zaciągać drobne kredyty lub brać tanie sprzęty na korzystne raty. Nawet wtedy, kiedy stać nas, aby zakupić je za gotówkę. Po spłacie jednego takiego kredytu należy zaciągnąć kolejny i tak w kółko. Ważne jest, aby zawsze spłacać je w terminie. Co jakiś czas można także rozważyć wcześniejszą spłatę, o ile stać nas na to i nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Nie chodzi oczywiście o to, aby zmuszać się do kupowania niepotrzebnych rzeczy. Jeśli jednak czegoś potrzebujemy i możemy pozwolić sobie na spłacanie rat w terminie, zdecydowanie warto to robić. Dzięki temu na przestrzeni lat zbudujemy sobie niskim kosztem pozytywną historię kredytową. Co jednak, jeśli już zgromadziliśmy sporo negatywnych wpisów i chcemy poprawić naszą historię kredytową? Da się to oczywiście zrobić, ale będzie to wymagało czasu.

Warto spróbować podobnej taktyki, co ta zaprezentowana powyżej, a więc zacząć gromadzić pozytywne wpisy. Nie warto inwestować w oferowane przez niektóre firmy „czyszczenie BIKu”, ponieważ w praktyce nie jest to możliwe. BIK ma prawo przechowywać wszelkie negatywne wpisy na nasz temat przez minimum 5 lat. Dopiero po tym czasie przestają być widoczne dla banków i innych instytucji, które chcą sprawdzić w BIK naszą historię kredytową. Następnie 12 lat spędzają jeszcze w bazie danych statystycznych BIK, ale wtedy nie wpływają już na nasze szanse na otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Naszą historię kredytową możemy w łatwy i szybki sposób sprawdzić przez Internet za pomocą strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Możemy w ten sposób dowiedzieć się, co widzą kredytodawcy, kiedy wyszukują informacji na nasz temat.
Raporty BIK są niestety płatne. Pojedynczy raport będzie nas kosztował 39 złotych, pakiet trzech raportów 78 złotych, a pakiet 12 raportów, wraz z Alertem BIK, 99 złotych.

Alert BIK zawiadamia nas, e-mailowo i SMS-owo, kiedy ktoś na nasze dane próbuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Dzięki temu możemy szybko zareagować i oszczędzić sobie w ten sposób sporo nerwów i pieniędzy.

Jeśli jednak nie jesteśmy gotowi za raport BIK zapłacić, jest także inny sposób. Możemy bowiem raz na pół roku zawnioskować o udostępnienie nam darmowej kopii naszych danych. Będzie ona okrojona jedynie do tego, czego wymaga prawo, a więc nie dostarczy nam tak wiele danych, jak płatny raport. Mimo wszystko jednak warto się z nią zapoznać, ponieważ jest darmowa, a może nam się przydać.