Reklama

Apel Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni

Dzisiaj i jutro na bocheńskim cmentarzu komunalnym odbędą się zbiórki pieniędzy na rzecz renowacji bocheńskiej nekropolii. Poniżej list do mieszkańców miasta Przewodniczącego Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni. 

Drodzy mieszkańcy Królewsko Górniczego miasta Bochni !

(…) W piątek listopada oraz sobotę odbędzie się tradycyjnie jak co roku kwesta na ratowanie zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej.

Od 1994 roku nieprzerwanie, członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, nauczyciele, uczniowie, harcerze, samorządowcy i sympatycy naszego miasta zbierają pieniądze na rzecz odnowy zabytkowych kwater zasłużonych mieszkańców Bochni.

Zebrane pieniądze przeznaczamy na konserwację pomników, którymi od lat nikt się nie opiekuje, i wymagającymi pilnego remontu. Typujemy pomniki osób szczególnie zasłużonych dla miasta i Ojczyzny, bohaterów powstań narodowych, artystów, uczonych. Nasze działania uzgadniamy z zarządem Cmentarza oraz z Urzędem Konserwatorskim w Krakowie (Delegatura w Tarnowie). Niestety, zwykle koszty konserwacji są wysokie, nierzadko wznoszące ponad dziesięć tysięcy złotych. Dlatego często na konserwację jednego pomnika przeznaczamy pieniądze z kwesty z dwóch i więcej lat.

Od kilku lat celem zbiórki jest odnowa kwatery rodziny Piszów, w której został pochowany Wawrzyniec Pisz (1801-1875r.) bocheński drukarz, księgarz i nakładca. Autor takich książek jak: „Jak się ma Gwardya Narodowa musztrować? czyli: krótka nauka dla tych, którzy sobie lub też innym tę wiadomość udzielać będą.”, „Czarnoksiężnik Hokus-Pokus, czyli : nauka tajemnic najzabawniejszych sztuczek czarodziejskich, oraz innych pięknych wiadomości ala Bosko, Schwanenfeld, Twardowski, Faust, Theophrastus Paracelsus, Döbler, Filadelfia.”, czy „Abecadło panieńskie o wyborze uczciwego kawalera.”

Koszt pełnej renowacji kwatery został wyceniony na kwotę ponad 28 tysięcy złotych ( zakres prac to między innymi: wykonanie betonowych fundamentów w miejsce zdegradowanej podwalin, izolacja pozioma, pełna renowacja kamienia: oczyszczenie, dezynfekcja, odsolenie, impregnacja uzupełnienie ubytków i hydrofobizacja, renowacja tablic, uzupełnienie części krzyża itd.)

Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich darczyńców o hojność i przychylność dla kwestujących.

Wsparcia można udzielić również po przez wpłatę na konto bankowe przeznaczone wyłącznie na ratowanie zabytków cmentarza.

Numer konta: 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002

Z poważaniem:

Patryk Salamon
Przewodniczący Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni przy Stowarzyszeniu Bochniaków Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Więcej informacji na temat zbiórki i odnowionych grobowców można znaleźć TUTAJ.