Reklama

Zmiana ubezpieczyciela OC – jak to zrobić?

Wykupienie ubezpieczenia OC u jednego ubezpieczyciela, to nie jest zobowiązanie na lata. Możemy całkiem łatwo z niego zrezygnować, nie mniej jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach, tak aby cała procedura przeszła dla każdej ze stron bezboleśnie i bez zbędnych stresów.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że wypowiedzieć OC możemy w trzech sytuacjach:

– Tuż przed jej wygaśnięciem.

Niestety, najczęściej zdarza się tak, że specjalne oferty i tym samym zniżki są skierowane do nowych klientów, przez co bardzo często, jeśli przedłużamy u ubezpieczyciela nasze OC musimy liczyć się z tym, że dostaniemy droższą opcję. Możemy to sprawdzić np. korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów. Jeśli nasze obawy się potwierdzą możemy, a nawet powinniśmy złożyć wypowiedzenie OC. To o czym musimy pamiętać, to to żeby cały zabieg odbył się przed końcem aktualnej polisy, a nową podpisać najpóźniej w ostatni dzień, tak żeby zachować ciągłość ubezpieczenia.

 

– Kupiłeś auto z OC.

Kupując używany samochód często zdarza się tak, że otrzymamy go w pakiecie z OC poprzedniego właściciela. Taka sytuacja daje nam prawo zrezygnowania z niej. Oczywiście najczęściej jest to najlepsza opcja – za jednym zamachem mamy i auto i ubezpieczenie, nie mniej jednak nie jest powiedziane, że będzie to najlepsza oferta na rynku – warto to sprawdzić i zmienić, jeśli faktycznie okaże się, że możemy wybrać coś bardziej atrakcyjnego.

– OC przedłużyło się samoistnie, a Ty już podpisałeś inną umowę, przez co masz dwa ubezpieczenia.

I trzecia sytuacja – przez naszą nieuwagę staliśmy się szczęśliwym posiadaczem dwóch polis. Na szczęście samoistnie przedłużone OC możemy zerwać w każdej chwili, ale im szybciej to zrobimy, tym krócej będziemy płacić podwójnie.

Jak wypowiedzieć OC?

Chociaż w dobie online może wydawać się to dziwne, musimy wypowiedzieć naszą starą polisę na piśmie. Taki wniosek musi zawierać nasze imię i nazwisko, ew. dane współwłaściciela pojazdu, adres zamieszkania, nr rejestracyjny, markę i model samochodu oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Dodatkowo musimy posiadać powód (jeden z trzech wypisanych powyżej) dlaczego chcemy zrezygnować z obecnego OC.

Wniosek wysyłamy pocztą lub zanosimy do agenta najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem aktualnej ochrony.

Będziemy mieć pewność, że robimy słusznie?

Zazwyczaj nie lubimy zmian, jak już gdzieś jesteśmy i coś mamy to korzystamy z tego najdłużej jak się da. Na tym bazują firmy ubezpieczeniowe, przez co automatycznie przedłużone OC będzie (zazwyczaj) gorsze, niż to, które możemy otrzymać gdzie indziej.

Pamiętajmy, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowane ustawowo, przez co wszędzie jest takie samo i różni się jedynie wysokością składki. Dlatego warto zainteresować się dostępnością ofert na rynku, ponieważ możemy wyłącznie zyskać. Co więcej nawet jeśli nasz obecny ubezpieczyciel będzie przedstawiał nam ofertę dla stałych klientów i tak może ona okazać się gorszą opcją, niż w innych towarzystwie nowa umowa. Dobre ubezpieczenie samochodowe można znaleźć w kalkulatorze OC/AC. Wystarczy wypełnić formularz w kilka minut, a narzędzie pokaże nam kilkanaście najlepszych ofert na rynku.

Zainteresował Cię temat, dowiedz się więcej w artykule: https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-zmienic-ubezpieczyciela/