Reklama

Narodowe czytanie w II LO

W miniony poniedziałek 9 września 2019 r. w II LO w Bochni uczniowie i nauczyciele przyłączyli się po raz pierwszy do ósmej już ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Na obecne, ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel charakteryzujących się różnymi stylami, powstałych w różnych epokach literackich –  od romantyzmu przez pozytywizm aż do dwudziestolecia międzywojennego.

Młodzież II LO wspólnie z nauczycielami poświęciła na czytanie 10 minut każdej lekcji. Społeczność szkolna miała okazję zapoznać się m in. z takimi utworami jak: ”Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki i wrony…” Stefana Żeromskiego.

Mamy nadzieję, że  literatura – tak niezwykle klasyczna, ale z drugiej strony napisana przez tak wielkie postaci historii polskiej literatury – była dla  Wszystkich prawdziwą przyjemnością, a w wielu przypadkach także okazją do przypomnienia lektur szkolnych.

Szkolnymi koordynatorami akcji były Panie: Beata Kołodziej, Katarzyna Matras i Elżbieta Zagórska.