Reklama

Ile kosztuje remont kuchni?

Jeśli po wejściu do kuchni widzicie jedynie mankamenty tego pomieszczenia, niemodne płytki, stare szafki czy niesatysfakcjonujący kolor ścian, czas pomyśleć o remoncie. Kuchnia i łazienka to strategiczne miejsca w każdym domu, których remont to prawdziwy chaos i dezorganizacja codziennego życia. Warto jednak zagryźć zęby i przetrwać, aby cieszyć się estetycznym pomieszczeniem. Jaki budżet powinniście przeznaczyć na remont?

 

Kosztorys

Aby zorientować się w skali wydatków, jakie was czekają w związku z remontem, nie zapominajcie o podstawowej rzeczy, którą jest kosztorys. Przygotowywany jest najczęściej na podstawie projektu, sporządzanego przez architekta. Liczy się precyzja. Warto, abyście dokładnie określili wasze oczekiwania w stosunku do kuchni, na podstawie których powstanie plan.

W kosztorysie muszą być zawarte wszystkie niezbędne elementy związane z prowadzonymi pracami. Niezbędne jest wyliczenie materiałów, wyposażenia, wynagrodzenia ekipy remontowej, a także wskazanie kosztów pobocznych, którym jest między innymi wywóz i utylizacja gruzu. Po rzetelnym uzupełnieniu kosztorysu stworzycie wstępny plan finansowy remontu. Jeśli zauważacie rozbieżność między danymi wynikającymi z arkusza a waszym stanem konta, z pomocą przyjdzie szybka gotówka. Dzięki tej metodzie finansowania, zrealizujecie remont w pełnym zakresie.

 

Materiały i wyposażenie

 

Koszt remontu kuchni zależy przede wszystkim od jego zakresu, a także stosowanych materiałów i zakupu wyposażenia. Jeśli zamierzacie jedynie odświeżyć pomieszczenie, malując ściany i sufit, wówczas koszty nie będą znaczne. Zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia, gdy chcecie zrealizować generalny remont, polegający na układaniu płytek, wymianie mebli czy też zakupie nowego sprzętu AGD.

Warto, decydując się na przeprowadzenie gruntownych prac, zadbać o wysoką jakość materiałów. Nie róbcie pozornych oszczędności, kupując na przykład klej do płytek w niższej cenie, który wyprodukowała nikomu nieznana firma. Może się bowiem okazać, że tego rodzaju eksperyment będzie kosztowny w przyszłości, gdy płytki będą odspajać się od ścian. Szybka gotówka jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zasilić budżet remontowy, dzięki czemu wybierzecie sprawdzone i trwałe materiały.

 

Ile to kosztuje?

 

Trudno jednoznacznie oszacować koszt remontu kuchni. Nie ma wspólnych wskaźników. Ceny różnią się przede wszystkim w zależności od zakresu prac, aktualnego stanu technicznego pomieszczenia, konieczności zakupu dodatkowego wyposażenia, czy też stawek wykonawców, jakie obowiązują na danym terenie. Uśrednienie tej wartości byłoby błędem, dlatego też pamiętajcie o kosztorysie, który unaoczni wam koszty, jakie poniesiecie.

Warto także podkreślić, że koszty remontu kuchni będą zależne od elementów dodatkowych. Często jest tak, że drobny lifting przeradza się w gruntowną przebudowę, ponieważ na przykład instalacja elektryczna nie jest wydajna i trzeba wymienić ją na nową. W takich sytuacjach, zupełnie niespodziewanych, pomocna będzie szybka gotówka, dzięki której sfinansujecie nieplanowane wydatki.

Remont kuchni, pomijając różnicę w cenach czy zakres prac, nigdy nie jest tani. To konieczność zadbania o wiele szczegółów, związanych choćby z posiadaną infrastrukturą. Warto więc, już na etapie koncepcyjnym, opracować szczegółowy kosztorys, który pozwoli wam na zaplanowanie wydatków związanych z modernizacją kuchni.