Reklama

Porozmawiaj z pracodawcą – dobrze wybierz przyszłość. Spotkanie z lokalnymi pracodawcami

Zbliża się koniec roku szkolnego. Dla uczniów kończących ósmą klasę i gimnazjum to czas wyboru szkoły, w której będą kontynuowali swój rozwój. Niektórzysą spokojni, bo mają wysokie prawdopodobieństwo, że dostaną się do wybranej szkoły. Inni czekają na wyniki egzaminów i efekty rekrutacji do wybranych szkół. Wiele osób wciąż szuka odpowiedzi, jaką szkołę wybrać tak, żeby najlepiej pasowała do uzdolnień i przyniosła satysfakcjonującą prace w przyszłości. A niektórym jest wszystko jedno, gdzie będą się uczyć, bo czasami niełatwo jest w wieku kilkunastu lat podejmować decyzje o przyszłości. Często taka postawa martwi rodziców, którzy też aktywnie w tym czasie podejmują działania, żeby ukierunkować przyszłość dziecka.

 

Odpowiedzi na pytanie, jaką wybrać szkołę można szukać w różnych miejscach: doradztwie, podpowiedziach nauczycieli, wiedzy rodziców, znajomych. Szkoły też dbają o atrakcyjną i łatwo dostępną prezentację swojej oferty. Jedną z takich możliwości są też spotkania z przedstawicielami pracodawców którzy działają w regionie i możliwość porozmawiania o tym:

– jak wygląda praca, jakie stanowiska są potrzebne teraz i jakie są prognozy za kilka lat,

– gdzie mieści się zakład pracy, jakie są warunki,

– czy pracodawca zapewnia praktyki i na jakich zasadach,

– jakie są perspektywy rozwoju branży.

Szkoły techniczne i branżowe współpracują z pracodawcami m. in. poprzez organizowanie klas patronackich, praktyki realizowane w zakładzie pracy. Uczniowie nabywają praktyczną wiedzę pod okiem doświadczonych pracowników, a po ukończeniu edukacji mogą się pochwalić praktycznymi umiejętnościami, co daje im dobrą pozycję przy szukaniu pracy.

W szkołach branżowych w naszym regionie też odbywają się spotkania z pracodawcami. W maju firmy Igloo (duży polski producent urządzeń chłodniczych) i Miloo-Electronics (producent oświetlenia przemysłowego LED) uczestniczyły w dniach otwartych w szkole Brzesku. W czerwcu przedstawiciele firmy będą się spotykać z młodzieżą i rodzicami w Bochni, w Zespole Szkół nr. 1, w dniach 12 i 24 czerwca. Będzie to okazja do uzyskania informacji, jakie stanowiska są w działach produkcyjnym, sprzedaży, i finansowym, jak wygląda program praktyk i współpracy ze szkołą, zasady kwalifikacji na praktyki i prace wakacyjne.

Jeśli ktoś chciałby zyskać dodatkową perspektywę w tym ważnym dla wielu młodych ludzi czasie – zapraszamy do spotkań i rozmów.

 

Informacja nadesłana