Reklama

„Żyj aktywnie” – ZUS zaprasza niepełnosprawnych do Tarnowa i Bochni

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. Właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbędzie się pod hasłem „Żyj aktywnie!”.

Już 17 maja w godzinach od 10 do 13 tarnowski oddział ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie przy ul. Sanguszków 28 A.

W programie m. in. spotkanie z paraolimpijczykami, twórcą rękawicy rehabilitacyjnej wspomagającej pacjentów po przebytym udarze mózgu, prezentacja pierwszego w Polsce bolidu dla osób z niepełnosprawnościami, wykłady, dyżury ekspertów, kiermasze, a także krótka lekcja savoir-vivre wobec osób borykających się w życiu z różnego rodzaju ograniczeniami – mówi Wanda Wojtanowska, koordynator ds. komunikacji i edukacji z tarnowskiego oddziału ZUS.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej, PFRON, NFZ, KMP, PUP a także Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Tarnowie. Eksperci ZUS i współpracujących instytucji będą służyć radą w sprawach dotyczących m.in. świadczeń i różnych form wsparcia przygotowanych dla osób z niepełnosprawnością, a także rynku pracy oraz rozwoju zawodowego.

Uczestnicy Dnia osób z Niepełnosprawnością będą mieli okazję spotkania się z osobami niepełnosprawnymi, którym udał się powrót na rynek pracy i dziś stanowią 70 procent kadry prowadzącej hotel i restaurację w gościnnym Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze.

W tym samym dniu zapraszamy również do Inspektoratu ZUS w Bochni. Na osoby niepełnosprawne będzie czekało specjalne stanowisko konsultacyjne. Na miejscu odbędzie się kiermasz prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bochni/Proszówkach.

Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować ich do aktywności zawodowej. W naszym kraju, według różnych szacunków, jest 5 -7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

 

tekst: Anna Szaniawska