Reklama

Pałac Żeleńskich zaprasza na wystawę malarstwa i nie tylko

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz Gmina Kłaj zapraszają w środę 26 czerwca o godz. 18.00 do Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach (powiat wielicki) na wernisaż wystawy malarstwa Lucyny Hubert-Nieniewskiej w ramach którego nastąpi odsłonięcie portretów rodziców kompozytora Władysława Żeleńskiego. W programie planowana jest także prezentacja publikacji nieznanych utworów fortepianowych, skomponowanych przez Żeleńskiego w wieku 11 lat.

Urodzony w Grodkowicach Władysław Żeleński należy do grona wybitnych kompozytorów polskich i stawiany jest w równym rzędzie z Chopinem i Moniuszką. W dziedzinie twórczości operowej i pieśniarskiej zyskał miano następcy Moniuszki. Związany jest z Małopolską zarówno poprzez miejsce urodzenia jak i miejsce pracy artystycznej (Kraków).

Portrety rodziców kompozytora zostały wykonane przez artystkę-malarkę Lucynę Hubert-Nieniewską w oparciu o zachowane ich wizerunki: portret matki, Kamili z Russockich, autorstwa Jana Nepomucena Głowackiego znajdujący się w zbiorach rodzinnych oraz reprodukcję portretu ojca – Marcjana Żeleńskiego, zamieszczoną w książce Felicjana Szopskiego poświęconej Władysławowi Żeleńskiemu.

Prezentowana podczas wernisażu publikacja jego nieznanych utworów fortepianowych (wydawcą jest Fundacja) zawiera trzy tańce – polonez, mazur i polka, napisane przez 11-letniego Żeleńskiego. Nie były one dotychczas wymieniane w spisach twórczości tego kompozytora i zostały niedawno odszukane w nieskatalogowanych zbiorach działu muzycznego Biblioteki Jagiellońskiej.

Serdecznie zapraszamy – dojazd do Grodkowic z Krakowa autostradą (15 minut), zjazd „Targowisko”.