Reklama

Od dziś do jutra obowiązuje żałoba narodowa

Dzisiaj od godziny 17 do soboty do godziny 19 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. Ma ona upamiętnić śmierć zamordowanego w minioną niedzielę prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza. 

Zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP, kontrasygnowanym przez Prezesa Rady Ministrów, żałoba obowiązuje od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpiło wyprowadzenie trumny z ciałem Prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00 – czytamy na stronie Prezydenta RP – prezydent.pl

W czasie żałoby flagi państwowe na obiektach publicznych są opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; ponadto imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe są odwołane.

Prezydent dzisiejszego podczas spotkania noworocznego z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych stwierdził, że śmierć Prezydenta Gdańska spowodowała, że ponownie w społeczeństwie polskim odżyła dyskusja nad przekraczaniem granic w stosunkach międzyludzkich.  Prezydent Rzeczpospolitej powiedział, że te granice są niestety przekraczane nie w wymiarze religijnym, narodowościowym czy etnicznym (…). One są przekraczane w tym ujęciu, które czasem niektórzy socjolodzy nazywają międzyplemiennym – podziału na różnego rodzaju poglądy ideologiczne i pojawiających się na tym tle starć – stwierdził Andrzej Duda.

 

Źródło: prezydent.pl

foto: wikipedia.org