Reklama

Wybory radnego w Starym Wiśniczu unieważnione

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych Sąd Okręgowy w Tarnowie pozytywnie przychylił się do protestu wyborczego dotyczącego wyborów na radnego gminy Nowy Wiśnicz w okręgu nr 14 w miejscowości Stary Wiśnicz.

Przypomnijmy, że w Starym Wiśniczu, w gminie Nowy Wiśnicz, głosować można było w dwóch okręgach wyborczych. W 15 – był tylko jeden kandydat. Głosowanie nie było więc konieczne. W okręgu nr 14 było dwóch kontrkandydatów: były Przewodniczący Rady Gminy Nowy Wiśnicz – Mirosław Chodur oraz Sławomir Błoniarz – sołtys Starego Wiśnicza. W trakcie głosowania, nie wiedzieć dlaczego, karty do głosowania na kandydatów z okręgu nr 14 otrzymali wyborcy z okręgu nr 15, co jest naturalnie niezgodne z obowiązującymi przepisami wyborczymi. Podczas zliczania głosów, Mirosław Chodur otrzymał ich 349 a Sławomir Błoniarz 395. W okręgu nr 14 uprawnionych do głosowania było 995 osób. Wydano kart 568. Wyciągnięto z urny 757, to 189 kart więcej.

O nieprawidłowościach została poinformowana policja (sprawa jest w toku) , a także złożono, co zrozumiałe protest wyborczy. Dzisiaj do niego przychylił się SO w Tarnowie, co powoduje, że na terenie Bocheńszczyzny będziemy mieć wyborczą dogrywkę oraz prawdopodobnie czasowe zawieszenie mandatu radnego z okręgu nr 14. Nowy termin wyborów zostanie najprawdopodobniej wyznaczony na luty 2019 roku.