Reklama

O Bronisławie Piłsudskim w czwartek w bocheńskim Muzeum

W setną rocznicę śmierci Bronisława PiłsudskiegoW setną rocznicę śmierci Bronisława Piłsudskiego, a zarazem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza na Czwartkowy Wieczór Pamięci.

 

Wykład wygłosi prof. Mieczysław Rokosz „Bronisław Piłsudski 1866-1918,brat Józefa, badacz ginących kultur Dalekiego Wschodu i Podhala”

BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866 – 1918), brat Józefa, sybirak-katorżnik, Badacz kultur ginących ludów Dalekiego Wschodu: Gilaków, Oroków, zwłaszcza Ajnów; ich przyjaciel i obrońca. Prekursor przyjaznych stosunków polsko-japońskich. Współpracownik Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie i badacz pierwotnej kultury górali Podtatrza. Pionier nowoczesnych badań etnograficznych i muzealnik zasłużony dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.; ,,jedna z najpiękniejszych postaci jaka […] przeszła przez Zakopane i Podhale”. W czasie Wielkiej Wojny współpracownik Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu; ententofil, który inną drogą niż brat jego Józef  – zmierzał do niepodległości Polski. Wielki humanista i przyjaciel ludzkości; dn. 3 maja 1916 r. pisał do Jana Rozwadowskiego: ,,i pierwsi z Europejczyków i najniżsi z Azjatów lub Afrykanów, są bardzo podobnymi do siebie braćmi – przed wspólną dla wszystkich Najwyższa Istotą – Bogiem”.  Piękny człowiek i wielki uczony, który ,,pracą ducha i ciężkim trudem życia zasłużył sobie sumiennie na pamięć wdzięczną Ojczyzny i myśl serdeczną rodaków”.

                                                                                                            Mieczysław Rokosz

15 listopada 2018 roku, godzina 17.30 Rynek 20